Wrocław: Tysiące osób na proteście ws. aborcji. Policja rozwiązała zgromadzenie

fot. Radio Rodzina

W piątek 23 października w miastach całej Polski odbyły się protesty. To odpowiedź na wyrok sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydowali o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych.

Manifestacja zgromadziła przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu kilka tysięcy osób. Po godz. 16:15 rozpoczęły się przemówienia, głównie działaczy związanych z ruchami obywatelskimi i lewicą.

-Wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to zamach na prawa kobiet – komentuje radna Jolanta Niezgodzka z Klubu .Nowoczesna.

Zapytaliśmy uczestników, dlaczego przyszli na protest. Większość z nich odpowiadała – w imię wolności i przeciwko systemowi.

Opinie nt. wyroku TK są mocno spolaryzowane. Udało nam się spotkać osobę wierzącą, która wyraziła swoje zdanie.

W obecnych warunkach epidemii zgromadzenie publiczne nie może liczyć więcej niż 25 osób. To było przyczyną rozwiązania protestu przez policję.

Manifestacja przerodziła się w liczący kilka kilometrów spontaniczny spacer i wyruszała w kierunku centrum. Uczestnicy chcieli dojść na Ostrów Tumski. Kordon policji otoczył wszystkie mosty, blokując ruch na ok. godzinę, uniemożliwiając dostanie się na teren Ostrowa Tumskiego oraz pl. Bema.

Na miejscu znalazły się też osoby, które przez jakiś czas nie mogły dostać się do domu.

Po blokadzie policyjnej w centrum uczestnicy wyruszyli w stronę Rynku, a następnie pl. Solidarności/Legnickiej, gdzie mieści się wrocławski okręg PiS. Tam również natrafiono na kilkadziesiąt pojazdów policyjnych oraz setki funkcjonariuszy.

Finalnie w proteście „Rewolucja jest kobietą” we Wrocławiu uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Przypomnijmy: Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 1993 r. nr 17, poz. 78) wskazywała dotąd na trzy przypadki, w których w Polsce dopuszczalna była legalna aborcja:
1. ciąża stanowiąca zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
2. ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego – gwałtu,
3. duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wynikające z badań prenatalnych lub innych uwarunkowań medycznych.

Tę ostatnią przesłankę – w myśl orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dn. 22.10.2020 – uznano za niezgodną z Konstytucją RP.

W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Zobacz też:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content