Rzecznik KEP ws. wyroku Trybunału: Kościół nie jest stroną w tworzeniu prawa w Polsce

Fot. Kamińscy

Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał analizował przepisy ustawy z 1993 roku, o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pozwalały one na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. 
Orzeczenie zapadło większością głosów.

– Patrzymy z wielkim zadowoleniem i uznaniem, że w końcu taka decyzja została podjęta, która oddaje sprawiedliwość istotom nienarodzonym. Kościół nie jest stroną w tworzeniu prawa w Polsce – mówi ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Kościół zawsze stał na stanowisku, że nie tylko ważne są prawa kobiet, ale także dzieci, także tych, które o te prawa nie mogą się upominać – nienarodzonych, dodaje rzecznik KEP.

– Z jednej strony cieszmy się z dobrej zmiany w prawodawstwie, jednakże musimy pamiętać o tych dzieciach i ich rodzinach, otoczyć ich szczególnym wsparciem i rzeczywistą troską, zaznacza ks. Leszek Gęsiak.

– Kobiety mogą liczyć na pomoc Kościoła, podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki oświadczył, że z wielkim uznaniem przyjął decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją. 


Metropolita poznański zauważył, że „tą decyzją stwierdzono, że koncepcja »życia niewartego życia« stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego”. „Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo” – dodał arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że stosunek do najsłabszych jest – zgodnie z nauką świętego Jana Pawła II – „miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”. „Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób” – napisał w oświadczeniu arcybiskup. 


Metropolita poznański zaapelował, aby „ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa”, pamiętać teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny „otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła”. 

inf.wł /iAR

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content