Abp Józef Kupny: Zachęcam do wizyty na cmentarzu w dniu innym niż 1 listopada

fot. RK

Czy w związku z wprowadzeniem tzw. czerwonej strefy w całej Polsce świątynie będą ponownie zamrożone? Jakie limity będą obowiązywały w kościołach? Jakie zdanie metropolita wrocławski ma na temat noszenia maseczek? Czy pasterz archidiecezji wrocławskiej wprowadzi ponowną dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii? Czy wierni będą zwolnieni z obowiązku nawiedzania cmentarzy? oraz Jak będzie wyglądała tegoroczna wizyta duszpasterska w czasie pandemii koronawirusa? – na te pytania odpowie metropolita wrocławski – abp Józef Kupny.

– Myślę, że jeszcze daleko nam do takiego zamrożenia, z jakim mieliśmy do czynienia w czasie Wielkanocy i jestem przekonany, że nikt z nas nie chciałby powrotu do obrazów z tamtego okresu. Nie zapomnę nigdy Mszy Krzyżma czy Wigilii Paschalnej, które sprawowałem w pustej katedrze. Jednak, jak słyszymy wszystko jest w naszych rękach – mówi metropolita wrocławski.

–  Owszem są parafie, szczególnie te znajdujące się w tzw. strefach czerwonych, gdzie poproszono wiernych, aby wcześniej zadeklarowali gotowość przyjścia na Mszę św. o konkretnej godzinie, ale nie słyszałem, by ktokolwiek nie został wpuszczony na Eucharystię. Ludzie rozumieją, że dzięki tym normom możemy zachować odpowiednie odległości pomiędzy modlącymi się, co jeśli połączymy z zasłanianiem ust i nosa oraz dezynfekowaniem rąk – jak zapewniają nas eksperci pozwala nam bezpiecznie się modlić – zaznacza abp Józef Kupny.

Co jakiś czas powraca temat maseczek. Arcybiskup Józef Kupny zalecił celebransom, by rozdając Komunię Świętą, nie tylko dezynfekowali dłonie, ale również by, zakładali maseczki.

– Nie jestem ani lekarzem, ani mikrobiologiem, ani wirusologiem czy epidemiologiem. Opieram się na opinii specjalistów i na tej podstawie mogę powiedzieć, że zasłanianie ust i nosa to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie i innych.

Pojawiały się głosy, że arcybiskup powinien udzielić wszystkim dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Przypomnijmy, w czasie Świąt Wielkanocnych taka dyspensa obowiązywała.

– W czasie naszej ostatniej rozmowy mówiłem, że epidemia obnażyła słabość naszej katechezy. I to nie jest wina wiernych. To zaniedbanie, do którego musimy się przyznać jako Kościół. Gdyby nie koronawirus – śmiem twierdzić – wielu katolików do dziś nie usłyszałoby o żalu doskonałym, Komunii Świętej duchowej czy o tym, że mogą sami pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny.

Taka  ogólna dyspensa pośrednio zwalnia również księży z obowiązku sprawowania Mszy św. niedzielnej. Widzę tutaj brak konsekwencji, bo często ci sami ludzie, którzy żądają otwarcia sklepów w niedzielę jednocześnie pyta się o dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. – podkreśla metropolita wrocławski.

Księdza arcybiskupa pytaliśmy także o nadchodzącą Uroczystość Wszystkich Świętych. Czy wierni będą zwolnieni  z obowiązku nawiedzania cmentarzy?

– Zachęcam, by na dzień wizyty na cmentarzu wybrać inny dzień niż 1 listopada.

Pasterza kościoła wrocławskiego pytaliśmy także o to jak będzie wyglądała tegoroczna wizyta duszpasterska w czasie pandemii koronawirusa.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content