„Solidarność po piśmie” w CH Zajezdnia

fot. Radio Rodzina

Pierwsza, wyjątkowa z wielu powodów, edycja Remembrance and Future Forum dobiega końca. 22 października w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się podsumowanie tegorocznego projektu. Bohaterami spotkania „Solidarność po piśmie” transmitowanego online będą Jacek Dukaj oraz Edwin Bendyk.

Przed nami finał trwającej od czerwca w przestrzeni wirtualnej premierowej odsłony Remembrance and Future Forum. Przez ostatnie tygodnie razem z zaproszonymi gośćmi zastanawialiśmy się nad  najważniejszymi wyzwaniami i dylematami współczesności, także
w kontekście aktualnego kryzysu epidemicznego.

Podsumowaniem tej wielogłosowej dyskusji i będzie spotkanie dwóch wielkich umysłów, Jacka Dukaja oraz Edwina Bendyka w Centrum Historii Zajezdnia. 22 października wezmą oni udział w dyskusji zatytułowanej „Solidarność po piśmie”, w której pochylą się nad wymiarami współczesnej solidarności w nadchodzącej, a może już trwającej – erze postpiśmiennej. Wyjściem do dyskusji będzie esej-rzeka „Po piśmie” autorstwa Jacka Dukaj, ukazującego ludzkość wchodzącą w epokę postpiśmienną. Na kanwie tej książki nasi goście zastanowią się,
w jaki sposób będą ewoluowały relacje międzyludzkie i międzynarodowe w świecie, w którym pojawiają się nowe paradygmaty komunikacji i „transferu przeżyć”.

Czy w takim świecie solidarność coś jeszcze będzie znaczyć? W jaki sposób będzie się manifestować? Czy solidarność zostanie jedynie sprowadzona do emotikony w komunikatorze, czy przeciwnie – tym bardziej zyska na znaczeniu.

Ponadto, podczas wydarzenia odbędą się prezentacje projektów zintegrowanych
z Remembrance and Future Forum: Europejskiego Forum Młodych im. Bolesława Kominka oraz programu Justice 2.0 realizowanego przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia pracującego nad osądzeniem sprawców zbrodni komunistycznych.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie Centrum Historii Zajezdnia w serwisie Facebook. Rozpoczęcie transmisji o godzinie 17:00.

– – –

Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk. Autor m. in. „Po piśmie”, „Czarnych oceanów”, „Innych pieśni”, „Perfekcyjnej niedoskonałości”, „Imperium chmur” oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomka Bagińskiego „Katedry”. Tłumacz-reinterpretator „Serca ciemności” Conrada. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, także do nagrody literackiej Nike i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. Na podstawie jego powieści „Starość akslotla” Netflix wyprodukował serial „Kierunek: Noc”.

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Podczas studiów działał w niezależnych ruchach studenckich, był redaktorem studenckich pism drugiego obiegu. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Publikuje także w „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej”
i „Dzienniku Opinii”. Jest nauczycielem akademickim, wykładowcą w Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN. Został członkiem rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu.  Od czerwca 2020 jest prezesem zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content