Rusza Akademia Firm Rodzinnych

www.parafiabodzanow.pl

Liderzy polskiego biznesu i świata nauki będą kształcić rodzinnych  przedsiębiorców

Młode pokolenie przedsiębiorców będzie się uczyć psychologii, zarządzania firmą i budowania jej bezpieczeństwa prawnego na Akademii Firm Rodzinnych. Pierwsza edycja projektu jest dedykowana firmom rodzinnym z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

– Praca w jakiejkolwiek mniejszej czy większej organizacji wiąże się z ryzykiem wystąpienia konfliktów, kłopotów, trudnych sytuacji. Podobnie jest w rodzinie – w niej także ścierają się różne punkty widzenia, odmienne interesy, konflikty pokoleniowe, problemy wynikające z trudności komunikacyjnych. Co się dzieje jednak wtedy, gdy wszystkie te elementy połączymy w jedną całość? Gdy współpracownik (szef, podwładny) w firmie jest jednocześnie bliższą czy dalszą osobą w znaczeniu członka rodziny? Nietrudno wyobrazić sobie, że suma komplikacji raczej się nie zmniejsza. Czy jednak zawsze tak musi być? W trakcie naszych zajęć przyglądamy się firmom rodzinnym, staramy się dostrzec w kryzysach – które pojawiają się zawsze – szansę na rozwój – która pojawia się tylko wtedy, gdy chcemy ją wykorzystać- podkreśla dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS.

Uczelnia, wspólnie z Instytutem Heweliusza, organizuje dla przedsiębiorców rodzinnych z Opolszczyzny i Dolnego Śląska program edukacyjny złożony z zajęć wykładowych, lekcji przedsiębiorczości od ambasadorów i nestorów firm rodzinnych a także programu mentoringowego prowadzonego przez liderów najbardziej znanych firm rodzinnych w Polsce.

Nauka, integracja środowiska i kontakty

– Filozofia zarządzania w firmach rodzinnych w sektorze MŚP jest inna niż w korporacjach czy administracji publicznej. Determinuje ją stałość struktury właścicielskiej i zarządzającej, perspektywa długoterminowa i dążenie do biznesowej nieśmiertelności. Dużym atutem biznesu rodzinnego są także elastyczne działanie, szybkie dostosowanie do warunków rynkowych i imponująca decyzyjność- wylicza Ilona Byra, założycielka Instytutu Heweliusza.- Firmy rodzinne w Europie Zachodniej otoczone są opieką rządową i akademicką. Renomowane europejskie uczelnie posiadają dedykowane tej grupie programy studiów i szkoleń. W Polsce jesteśmy świadkami ważnego momentu przekazywania firm rodzinnych kolejnemu pokoleniu- dodaje.

Akademia Firm Rodzinnych ma pomóc przeprowadzić firmy rodzinne przez proces sukcesji, zintegrować środowisko biznesowe i wzmocnić fundamenty polskich firm, które będą prowadzone i rozwijane przez kolejne pokolenia. Studenci dowiedzą się m.in. tego, jak zaprojektować firmę na pokolenia, jak rozwiązywać konflikty, budować markę firmy oraz własną. Nauczą się jak zadbać o bezpieczeństwo prawne swojej firmy, jak nią zarządzać i poznają najlepsze praktyki świata biznesu.

 – Firmy rodzinne mają wspólne problemy i wspólne wyzwania. Praca nad nimi, wymiana doświadczeń i budowanie wzajemnych kontaktów rozwija całe środowisko, a jednocześnie pomaga unikać już raz popełnionych przez kogoś błędów. To buduje siłę całej polskiej gospodarki- mówi Wojciech Wróbel, właściciel Grupy Mercedes, który będzie jednym z mentorów Akademii Firm Rodzinnych.

POSŁUCHAJ:

Program Akademii Firm Rodzinnych objęło swoim patronatem stowarzyszenie Family Business Network Poland, organizacja skupiająca największe firmy rodzinne w kraju.- Akademia Firm Rodzinnych to moim zdaniem jedyne miejsce, które jest tak mocno dostrojone do specyfiki polskich firm rodzinnych. Pomaga Rodzinie mieć Firmę, a Firmie – mieć Rodzinę- zauważa Dariusz Duma, dyrektor wykonawczy FBN Poland.

– Firmy zrzeszone w FBN – w Polsce i na świecie – wypracowały wiele narzędzi i metod, dzięki którym ład rodzinny i firmowy mogą się nawzajem wspierać, a doświadczeni managerowie i liderzy rodzin o tradycji sięgającej nawet kilkunastu pokoleń mogą być nieocenionym źródłem wsparcia i inspiracji w procesie poznawania i wdrażania tych doświadczeń w praktykę. Jesteśmy gotowi, by wszystkie te doświadczenia, wzbogacone o refleksję naukową związaną z biznesem rodzinnym, tworzoną w najlepszych ośrodkach na świecie, m.in. INSEAD i IMD Business School, przekazać w formie praktycznego programu na SWPS, który też przecież jest firmą rodzinną- podkreśla.

Najlepsza kadra dla przedsiębiorców rodzinnych

Słuchaczy będą uczyć m.in. prof. dr hab. Dariusz Doliński oraz dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS ( wybitni psychologowie społeczni) Dariusz Duma (dyrektor wykonawczy FBN), Tadeusz Dulian (doradca firm rodzinnych CFBA, propagator Konstytucji Rodzinnych), dr inż. Robert Kamiński ( Politechnika Wrocławska), Piotr Dubno (prezes EXCELSIOR CAPITAL, firmy specjalizującej się m.in. scenariuszowej analizie ryzyka inwestycyjnego), Piotr Langer ( dyrektor HR Grupy Novartis w Polsce), Dominik Hunek ( adwokat, członek rad nadzorczych dużych polskich spółek), Kamil Wyszkowski ( specjalista ds. wyzwań globalnych, pracownik ONZ).

Słuchacze Akademii Firm Rodzinnych będą mieli także spotkania m.in. z Janem Kolańskim ( Colian- producent m.in. Helleny, Grześków czy Jeżyków), Tomaszem Kurzewskim ( ATM- producent seriali, filmów i reality show), Wojciechem Wróblem ( Grupa Wróbel- dealer Mercedesa i Mazdy), Adamem Rozwadowskim ( Enel- Med., notowane na GPW centrum medyczne z oddziałami w całym kraju) Jackiem Ptaszkiem ( JMP Flowers, jeden z największych producentów róż anturium i orchidei), Katarzyną Osadkowską ( Osadkowski S.A., jedna z czołowych firm na rynku rolnym) Karolem Proznerem ( Wielton S.A., Woop Automotive).

Program Akademii Firm Rodzinnych trwa 3,5 miesiąca i zaczyna się 28 listopada. Rekrutacja kończy się 13 listopada. Szczegóły projektu na stronie Uniwersytetu SWPS: https://www.swps.pl/szkolenia/wroclaw/22488-akademia-firm-rodzinnych

mat.prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content