Podsumowanie 5. edycji Konwentu Osób z Niepełnosprawnościami

mat. pras.

Za nami 5 edycja Konwentu Osób z Niepełnosprawnościami, której organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Podczas sesji, która się odbyła zdalnie zostały poruszone dwie kwestie: dostępność oraz deinstytucjonalizacja.

Podsumowania dokonuje Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami – moderator spotkania.

Zapytaliśmy, czy coś zostanie konkretnego po konwencie? czy osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na praktyczne zmiany?

Pierwszy panel dotyczył dostępności w samorządzie lokalnym. Jego moderatorką była Amelia Dymarek, koordynator ds. dostępności Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

– Przede wszystkim rozmawialiśmy o tym, co może samorząd zrobić dla osób niepełnosprawnych – podkreśla moderatorka.

Drugi temat, jaki został poruszony to kwestia rozwoju usług społecznych świadczonych w środowiskach lokalnych. Moderatorką panelu była Małgorzata Franczak z Fundacji Eudajmonia.

– Nie musimy się bać deinstytucjonalizacji – podkreśla Małgorzata Franczak.

Obalamy również mity mówiące o tym, że proces deinstytucjonalizacji oznacza redukcję etatów dla pracowników Domów Pomocy Społecznej. To proces długotrwały, który trwa latami, ale musimy to zrobić, aby wszystkim żyło się lepiej – dodaje Małgorzata Franczak.

Planowo konwent miał odbyć się w Narodowym Forum Muzyki, jednak z powodu zwiększonej ilości zakażeń koronawirusem, został przeniesiony w całości do sieci. Relacja wideo dostępna jest na portalu: https://www.facebook.com/NieMaBarierDolnySlask/

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content