Książka „Przed sądem II RP”

fot. Radio Rodzina

„Przed sądem II RP. Przebiegłe kochanki, zazdrośni mężowie, pospolite zbiry” – autorstwa Heleny Kowalik to pozycja, która przybliża nam kulisy zbrodni, szczegóły sądowych spraw, przekrój społeczeństwa i pogoń za sensacją ówczesnych mediów.

Głównymi bohaterami książki „teatru spraw sądowych” okresu dwudziestolecia są zdradzani mężowie, niedoceniane kochanki, żądni władzy politycy i arystokraci, który nie cofają się przed niczym i nikim, oficerowie wojska, którzy w imię honoru zabijają bez większych skrupułów czy zwyczajni złodzieje i prostaccy zbiry, a nawet kobiety, które sprzedają swoje ciało. Czytelnik przenosi się w świat miłości, zbrodni i kary siedząc razem z bohaterem na ławie oskarżonych, wtapiając się w wiwatujący tłum krzyczący: winny zbrodni!, dziennikarza podsycającego kolejne nowinki z rozprawy czy odbiorcy zaczytującego się w pikantne i wstydliwe szczegóły życia znanych osobistości.

Reportaże sądowe Heleny Kowalik w skrócanej wersji „Miłość, zbrodnia i kara” są ubogacone cytatami znanych ówczesnych dzienników czy czasopism: („Express Wieczorny Ilustrowany”,”Nasz Przegląd”,”Wieczór Warszawski, ”Polonia”, „Gazeta Polska” ), fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego, opisami zwyczajów i obyczajów aury secesyjnej oraz opisem ubioru ( kapelusz z odrzuconą do tyłu woalką i wiosenny kapelusz w kolorze fiołkowym). Choć akcja większości spraw toczy się głównie w stolicy Polski to jest i wątek dolnośląski. Bohaterką jednego z rozdziałów jest Stanisława Umińska, która dokonała „eutanazji” na swoim umierającym ukochanym. Po dokonanej zbrodni, w wyniku psychicznego odrętwienia została wyzwolona modlitwą pod figurą Matki Boskiej Ucieczki Grzesznych w kościele Polonii francuskiej. Następnie zgłosiła się jako wolontariuszka do szpitala, a po powrocie do kraju wstąpiła do samarytanek zajmujących się chorymi kobietami z tzw. czarną książeczką czyli nazywanych „moralnie zaniedbanymi”. W czasie okupacji wojennej jako przełożona zakonu samarytanek w Henrykowie – przechowywała tam osoby pochodzenia żydowskiego. Według autorki udało jej się wyrobić kenkarty 16 młodym Żydówkom. Zakonnica po wojnie wyznała, że nie miała prawa zabijać swojego śmiertelnie chorego narzeczonego. Zrozumiała, że „dusza każdego człowieka dojrzewa w cierpieniu i integracja w ten proces jest brutalnym wtargnięciem w wielką Bożą tajemnicę.

Ta historia rozgrywająca się w Paryżu stała się inspiracją, narracją obrońców w późniejszym, wstrząsającym procesie studenta, który miał zamiar odebrać sobie życie z kolegą.

Książka przenosi nas w nierzadko w brudne i niebezpieczne ulice, zakątki bogatych domów kryjących swe tajemnice, skandale, które wywołują rumieńce na policzkach, a wszystko to obrazując skrzętny, socjologiczny obraz epoki. Lektura ta z pewnością nie jest dla wszystkich, ale mogą w niej znaleźć coś dla siebie: miłośnicy książek historycznych, fani kryminałów czy pasjonaci romansów.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content