Poznaliśmy laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Goran Vojnović/fot. Tanja Draškić Savić

Poznaliśmy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Wschodniej Angelus.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

W kategorii Debiut roku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius zdobył Jakub Pszoniak za tom wierszy „Chyba na pewno”, wydanych przez Biuro Literackie.

Poezja Jakuba Pszoniaka dzieje się na pewnym napięciu. Jeden biegun to jest język, który zwraca na siebie uwagę, skoro autor wyraźnie i z upodobaniem nawiązuje do tradycji lingwistycznej. Drugi biegun to świat, mnóstwo świata – lokalnego, ale i tego powszechniejszego, który w tych wierszach został przedstawiony. Wreszcie sporo tutaj odwołań do innych, do poprzedników, a młody poeta, który dzisiaj wie, że poprzedza go bardzo szacowny i dostojny poczet, to jest dzisiaj zjawisko nie do przecenienia – głosi werdykt i uzasadnienie członków jury

Nagroda w kategorii Książka roku trafiła do Konrada Góry za „Kalendarz majów”, a tom wydało Biuro Literackie.

„Konrada Góry trudno we Wrocławiu nie znać i trudno go nie spotkać, także w sensie jak najbardziej dosłownym, ulicznym. Jury doceniło siłę tych wierszy, także w tym sensie najsilniejszym, poetyckim ich znaczeniu. To wiersze wielopoziomowe, takie, w których odkrywa się ciągle coś nowego, gdy się do nich powraca.”

Nagrodę Silesius w kategorii Całokształt twórczości otrzymał podczas gali Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.  

Przewodniczący jury Andrzej Zawada tak wypowiedział się o tym laureacie: – To poeta dojrzały, od chwili debiutu dobrze obecny wśród czytelników, podziwiany, naśladowany, inspirujący. Przekonująca współczesność wierszy Tkaczyszyna-Dyckiego, bezpośredni liryzm, przesiąkniety wyrafinowaną i zarazem oszczędną konceptualnością, wywiedzioną z baroku, prywatność, nieomal intymność uniwersalnego losu, zapisanego dyskretnie, ledwie szkicowanego, tworzą poezję jedyną w swoim rodzaju – powiedział przewodniczący jury Andrzej Zawada.

 – Odbierając Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, chciałbym wspomnieć o mojej polskiej babci, deportowanej podczas akcji Wisła w 1947 r., tylko dlatego, że była żoną żołnierza Ukraińskiej Powstańczej Armii, który zresztą po wojnie nie wrócił do rodziny. (…) Ilekroć otrzymuję równie zaszczytne wyróżnienia, tylekroć myślę o edukacji, którą zawdzięczam mojej babci – ofierze dwóch nacjonalizmów ukraińskiego i polskiego. Rozmyślam o chłopcu, którego wychowała i ukształtowała według wyobrażeń wyniesionych z domu. (…) Nie zostałbym poetą, gdyby nie jej wysiłek – powiedział m.in. w słowach podziękowania za nagrodę Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.  

Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

W tym roku laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej , po raz siódmy w historii został rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew i jego książka „Dzieci Kronosa” – historia rodzinna przedstawiona na tle burzliwej historii Rosji ostatnich dwustu lat. Książkę opublikowało Wydawnictwo Claroscuro.   

Literacka Nagrody Europy Środkowej Angelus 

To także nagroda fundowana przez miasto Wrocław, przyznawana za najlepszą książkę prozatorską, opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim, a jej celem jest szczególne wyróżnienie publikacji, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. Autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej.

Statuetkę otrzymał Goran Vojnović za książkę „Moja Jugosławia”, w tłumaczeniu Joanny Pomorskiej. Książka ukazała się w Wydawnictwie Akademickim SEDNO (Słowenia).

Goran Vojnović to słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Debiutował zbiorem wierszy „Piękny jest ten świat”, opublikował również trzy powieści oraz tom felietonów. W Słowenii uznawany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia, jego książki tłumaczone były na kilkanaście języków.

W niedzielę, 18 października, o 12.00 odbędzie się spotkanie z tegorocznymi laureatami Angelusa. Transmisja na żywo ze spotkania będzie dostępna m.in. na Facebooku na fanpejżdzach: Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Tego samego dnia o 13.45 warto także obejrzeć spotkanie z laureatami Silesiusa. To spotkanie będzie dostępne z kolei na profilach facebookowych: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wrocławia Miasta Literatury.

W obu wydarzeniach można wziąć udział również na żywo w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury, jednak liczba miejsc na widowni jest mocno ograniczona i podyktowana obostrzeniami dotyczącymi pandemii. Transmisję na żywo będzie także można obejrzeć na dużym ekranie w podgrzewanym ogródku klubu Proza w Przejściu Garncarskim 2. 

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content