Dobry materac na spokojny sen. Jak wybrać idealny materac?

Foto: senpo.pl

Na zdrowy, spokojny sen dorosłych i dzieci wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest odpowiednie miejsce do spania: nie tylko solidne, duże łóżko, ale przede wszystkim wygodny materac. Na co zwrócić uwagę, wybierając idealny materac?

Właściwie dobrany materac powinien zapewniać ciału odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Musi być odpowiednio duży i wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby nie odkształcał się i stale zapewniał komfortowy relaks.

Odpowiednio miękki i duży

Dobrze dobrany materac nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. Powinien idealnie dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Istotna jest waga osoby, która będzie z niego korzystała. Zaleca się, by osoby o większej wadze wybierały modele cięższe, z kolei szczuplejsze – wersje bardziej miękkie. Nie jest to jednak reguła, bowiem często na stopień twardości materaca wpływ mają również inne czynniki. Na przykład, osoby mające problemy z kręgosłupem, zazwyczaj lepiej śpią na materacach twardszych, nawet jeśli są bardzo szczupłe. 

Bardzo ważna jest też wielkość materaca. Należy pamiętać, aby był on minimum 20 cm dłuższy od wzrostu użytkownika. Kolejnym czynnikiem wpływającym na dobór produktu jest też pozycja najczęściej przybierana podczas snu. Leżenie na boku wymaga modelu, który elastycznie dopasowuje się do ciała, pozwoli kręgosłupowi przyjąć linię prostą, a biodrom oraz ramionom zagłębić się. Istotne jest też, aby materac nie odkształcał się mocno. Wysokiej jakości materac Tempur Sensation 21 szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu, co pozwala na swobodne i wygodne poruszanie się użytkownika na jego powierzchni. Ponadto osoby z alergiami powinny zdecydować się na modele dopasowane do ich specyficznych potrzeb, czyli z odpowiednim wypełnieniem oraz poszyciem.

Sprężyna, lateks czy pianka?

Poza dopasowaniem materaca do konkretnych potrzeb użytkownika, ważną kwestią jest również wybór konkretnego wypełnienia materaca. Rodzaj wkładu wpływa na wypoczynek, komfort snu oraz zdrowie. Poza tym każdy typ materaca ma też inne właściwości.

Materace sprężynowe, zwane również kieszeniowymi lub woreczkowymi, cechują się konstrukcją bazującą na sprężynach umieszczonych w specjalnych kieszonkach. Sprężyny charakteryzują się cichą pracą, co wpływa na komfort snu. Modele te są elastyczne i występują w różnych stopniach twardości, zapewniając tym samym anatomiczną pozycję ciała, co przekłada się na wysoką wygodę codziennego korzystania. Sprężyny układają się liniowo i wraz z rosnącym obciążeniem, równomiernie się uginają.

Piankowe materace wykonywane są natomiast z rozmaitych materiałów, począwszy od pianki poliuretanowej, aż po nowoczesne pianki termoelastyczne albo wysokoelastyczne. Wersje termoelastyczne zwiększają swą sprężystość wraz ze wzrostem temperatury. Dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają użytkownikowi odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Po odkształceniu pianka wraca powoli do wcześniejszego położenia. Wysokoelastyczne modele wyróżniają się jeszcze większą elastycznością, wpływającą na komfort stosowania, a także na zwiększenie użyteczności i trwałości produktu.

Trzecim podstawowym i najczęściej spotykanym rodzajem materaca jest wersja lateksowa, czyli z wypełnieniem z lateksowej pianki. Materiał ten jest otrzymywany w wyniku połączenia naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z syntetycznym lateksem. Tworzywo to cechuje się dobrą elastycznością punktową i wysoką wytrzymałością. Świetnie dostosowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednią higienę i komfort snu. Modele tego rodzaju wykazują właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu są polecane przede wszystkim dla alergików. Ponadto wnętrze materaca jest zaopatrzone w system otworów, co sprawia, że produkt jest poddawany regularnemu procesowi wentylacji.

Materac dla niemowlaka

Odpowiedni dobór materaca jest szczególnie ważny dla najmłodszych dzieci, które kształtują swój kręgosłup, m.in. przebywając na materacu w łóżeczku. Aby ułatwić zdrowe i prawidłowe kształtowanie się kręgosłupa malucha, należy wybrać właściwy model materacyka. Jaki materac dla niemowlaka kupić? Najbardziej odpowiedni jest model średnio-twardy. Zbyt miękki materac spowoduje, że pod dzieckiem będzie robił się dołek, co może w bardzo negatywny sposób wpłynąć na rozwój fizyczny smyka i zdrowie jego kręgosłupa. Z kolei na materacu zbyt twardym pociecha zapewne będzie miała spore trudności z zaśnięciem.

Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem materaca z pianki wysokoelastycznej, która nie jest ani zbyt miękka, ani za twarda. Jest świetna dla rozwijającego się kręgosłupa maluszka. Ponadto dobrze też zwrócić uwagę na inne cechy kupowanego materaca. Najlepiej, aby był on antyalergiczny, odwracalny i wyposażony w zamek rozdzielczy oraz zdejmowany pokrowiec, dzięki któremu z łatwością trafi do prania w przypadku jego pobrudzenia przez maluszka. Dobrze również, aby pokrowiec cechował się wodoodpornością.

Wybór idealnego materaca dla dorosłego lub dziecka nie jest prosty. Kierując się jednak przedstawionymi wskazówkami, z pewnością wybierzesz odpowiedni model dla siebie lub swojej pociechy.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content