42. rocznica wyboru Papieża Polaka

fot. Radio Rodzina

Dokładnie 42 lata temu, 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na stolicę Piotrową. Mało kto przypuszczał wtedy, że nowym papieżem zostanie Polak. Przyjął on imię Jan Paweł II.

Zgromadzeni na Placu św. Piotra w Watykanie drugi dzień czekali na decyzję konklawe. Wieczorem nad Kaplicą Sykstyńską zobaczyli biały dym.

Chwilę później z balkonu Bazyliki św. Piotra padły słynne słowa.

To znak, że nowy papież został wybrany. Pierwszy od 455 lat papież nie-Włoch. Papież z Polski, który przesłanie swojego pontyfikatu wypowiedział po włosku.

Kardynałowie wezwali nowego biskupa Rzymu z dalekiego kraju. Karol Wojtyła przywitał wiernych i dodał żartobliwie: „Nie wiem, czy potrafiłbym dobrze wypowiedzieć się po włosku. Jeśli się pomylę – to mnie poprawicie”.

Fot. vaticannews.va

Kardynał Wojtyła niemal na ostatni moment zdążył na konklawe. Po latach, już jako papież Jan Paweł II, żartował, że wciąż jest poganiany.

-mówił papież w trakcie jednej z pierwszych pielgrzymek do Ojczyzny.

W dniu rocznicy wyboru Papieża Polaka na Stolicę Apostolską przypominamy też o aktualności jego pontyfikatu, homilii i przesłania.

Jak przyznaje ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii, św. Jan Paweł II był nie tylko wzorem, był prorokiem czasów.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. W 2014 roku Watykan ogłosił go świętym Kościoła Katolickiego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content