Trwa tydzień noblowski. Poznaliśmy już laureatów nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizyki

mat. UWr

Trwa tydzień noblowski. Poznaliśmy już laureatów nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizyki.

Tegoroczny Nobel z Fizyki trafił do 3 naukowców badających „czarne dziury”. Sir Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez, laureaci nagrody, swoich odkryć dokonali kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu. Dr Paweł Preś, astronom z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla jednak, że są one bardzo istotne dla obecnych badań kosmosu.

– To co najbardziej fascynuje w czarnych dziurach to to, że są zupełnie „pozaziemskie”. Nie ma tu wokół nas zjawisk, czy rzeczy, które moglibyśmy z nimi porównać. A mimo to nasze ziemskie badania są w stanie je opisać. Między innymi za to jest tegoroczny Nobel – wyjaśnia Preś.

Sir Roger Penrose został nagrodzony za odkrycie, że „tworzenie czarnych dziur jest solidną przepowiednią ogólnej teorii względności”. Niemiecki astrofizyk Genzel i amerykańska astronom Andrea Ghez otrzymali nagrodę „za odkrycie czarnej dziury w centrum naszej galaktyki”.

Badaniem „czarnych dziur” zajmują się także naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Paweł Preś podkreśla, że odkrycie „czarnych dziur” było dużym zaskoczeniem.

Laureatami Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrodę otrzymali za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C (HCV).

„Po raz pierwszy w historii wirusowe zapalenie wątroby typu C może być wyleczone. Odkrycia laureatów ujawniły przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków, które uratowały życie milionów ludzi” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody w dziedzinie medycyny.

Dziś poznamy zdobywcę nagrody w dziedzinie chemii, w czwartek z literatury, w piątek Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content