Czy lekarze POZ nie chcą wydawać skierowań na test Covid -19?

fot. Patrycja jenczmionka - Błędowska

Do naszej rozgłośni dochodzą sygnały, że lekarze nie chcą udzielać pomocy innej niż teleporady czy też wypisywać skierowań na wymaz na obecność Covid – 19. Przypominamy, że zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić zlecenie testu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i umowami lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie teleporad, przyjęć pacjentów w gabinetach lekarskich oraz wizyt domowych.

– Udzielanie świadczeń przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w postaci teleporad nie upoważnia go do zaprzestania udzielania ich w gabinecie lub wizyt domowych, gdy taka konieczność jest niezbędna, mówi Joanna Mierzwińska – rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.

Co zrobić, kiedy dowiadujemy się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

Pacjent samodzielny

– Są dwie drogi dla pacjenta samodzielnego i niesamodzielnego. W przypadku, gdy pacjent źle się poczuje i ma podejrzenie, że miał kontakt z osobą zakażoną powinien skontaktować się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, mówi rzeczniczka NFZ.

Jednocześnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej informuje pacjenta, gdzie można wykonywać testy na obecność koronawirusa.

Testy na obecność koronawiusa można zrobić m. in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przy ul. Koszarowej 5, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Henryka Michała Kamieńskiego 73A, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy przy ul. Jarosława Iwaszkiewicza 5 czy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu przy ul. Jeleniogórskiej 4.

Miejsca z adresami, gdzie znajdują się tzw. Mobilne punkty pobrań można znaleźć na https://pacjent.gov.pl/

Pacjent niesamodzielny

W przypadku, gdy pacjent jest niesamodzielny, lekarz pierwszego kontaktu ma za zadanie zgłosić taką osobę do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jaka powinna być reakcja?

Czy lekarz pierwszego kontaktu może odmówić pacjentowi skierowania na test Covid-19, który miał kontakt z osobą zakażoną? – To przede wszystkim decyzja lekarza, zaznacza Joanna Mierzwińska.

Zakażenie koronawirusem może odbywać się bezobjawowo. Jednakże sam fakt, że pacjent miał kontakt z osobą zarażoną upoważnia lekarza POZ do wystawiania skierowania na test. Dziś nie ma takich problemów z wystawieniem skierowań na badania, zapewnia Joanna Mierzwińska.

Lekarz wystawia tzw. skierowanie wirtualne.

Co jeśli lekarz odmówi skierowania na wymaz na obecność koronawirusa?

– Możemy skontaktować się także z innym lekarze, który może wystawić nam takie skierowanie, dodaje rzeczniczka NFZ.

W przypadku pacjenta bezobjawowego, który nie potrzebuje hospitalizacji, lekarz kieruje taką osobę do izolacji domowej. W przeciwnym wypadku pacjent zostaje skierowany do szpitala na drugim poziomie, który jest dedykowany pacjentom covidowym czyli osobom, które zostały zakażone i wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Jeśli nie uzyskaliśmy skierowania na test od tzw. lekarza POZ można próbować kontaktować się z sanepidem lub przez izbę zakaźną, np. przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Wejście na taką izbę oznacza 10 dni kwarantanny.

Czy pacjent zakażony Covid-19 ma obowiązek poinformować sanepid o osobach, które miały z nim kontakt?

Pacjent zakażony Covid-19 ma obowiązek odbycia 10-dniowej izolacji. Czy po tym czasie powinien jeszcze raz przejść przez procedurę testu na obecność wirusa? – Wiele zależy od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który nałożył izolację domową, mówi Joanna Mierzwińska.

Pełen komunikat Ministerstwa Zdrowia dot. zasad zlecania testów na koronawirusa można znaleźć na stronie: https://www.nfz.gov.pl/

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content