Na PWr powstaje system wsparcia dla szpitali

fot. Małgorzata Mierzejewska

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej wraz z lekarzami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego pracują nad systemem wparcia dla szpitali w czasie pandemii.

Specjaliści z Wydziału Mechanicznego w pierwszych tygodniach pandemii zaangażowani byli w pomoc dla dolnośląskich szpitali. Produkowali m.in. przyłbice i łączniki do masek ochronnych wykorzystując druk 3D.

vitual_am_storage_zespol_pracujacy_nad_projektem.jpg

– Chcemy pomagać szpitalom w bardziej skoordynowany sposób – mówi dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni.

Na drukarkach 3D oprócz przyłbic mogą powstawać m.in. części do wentylatorów i respiratorów, próbki do poboru wymazów czy uniwersalne nakładki na drzwi umożliwiające otwieranie ich łokciem.

Powstaje także platforma cyfrowa, zawierająca cyfrowe modele elementów. Pozwoli ona firmom zaangażowanym w produkcję na szybkie rozpoczęcie druku potrzebnych części.

przylbice_ochronne_na_pwr_2.jpg

Naukowcy chcą też wypróbować możliwość produkowania elementów ochronnych z materiałów o właściwościach odkażających np. z dodatkiem cząstek srebra lub miedzi.

Projekt naukowców z Politechniki Wrocławskiej i specjalistów ze szpitala przy ul. Koszarowej finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content