Aligator z Rędzina ofiarą kaprysu człowieka

mat. ZOO Wrocław

To nie pierwszy raz kiedy egzotyczne zwierzęta padają ofiarą kaprysu człowieka. – Tak nie traktuje się zwierząt, to nie są przedmioty, to żywe istoty! – powiedział prezes wrocławskiego zoo. Kajman znaleziony w okolicach mostu Rędzińskiego najprawdopodobniej znudził się właścicielowi, a ten się go pozbył.

W niedzielę (04.10) na wrocławskim Rędzinie spacerowicze zauważyli w wodzie krokodyla. Po szybkim zgłoszeniu tego znaleziska Zarząd Zieleni Miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego i Policja zlokalizowali i odłowili gada. Krokodyla trafił do zoo, gdzie zaopiekowali się nim pracownicy Terrarium. Zwierzę było bardzo wyziębione. Przeniesiono je do nagrzanego terrarium, gdzie spędziło noc.

Mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO.

Dokonaliśmy, razem z lekarzem weterani, dokładnych oględzin tego osobnika i ustaliliśmy, że jest to kajman karłowaty, najprawdopodobniej samica, w wieku ponad 3 lat. Nie stwierdziliśmy chipa, ani śladu po nim, więc najprawdopodobniej zwierzę było nielegalnie chowane w domu – mówi Marek Pastuszek, kierownik Terrarium.

– Najprawdopodobniej znudził się właścicielowi lub wyrósł z terrarium lub okazał się za drogi w utrzymaniu. Kajman karłowaty, choć najmniejszy w swojej rodzinie należy do dość żarłocznych stworzeń, więc jest drogi w utrzymaniu. Właściciel zapewne tego nie uwzględnił przy jego zakupie. Niestety coraz częściej mamy w całej Europie do czynienia z nieprzemyślanymi zakupami zwierząt egzotycznych. Tak nie traktuje się zwierząt, to nie są przedmioty, to żywe istoty! – mówił dziś prezes wrocławskiego zoo, Radosław Ratajszczak.

Posiadanie takiego zwierzęcia prywatnie jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska o zwierzętach niebezpiecznych z 2011 r.

Na czas powrotu do zdrowia i rehabilitacji kajman zostanie we Wrocławiu. Można go zobaczyć na parterze Terrarium, obok kajmanów okularowych. Kierownictwo ogrodu będzie szukało dla niego miejsca w sprawdzonej palcówce, gdzie wesprze hodowlę.

mat. pras./inf.wł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content