Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wirusach

fot. Radio Rodzina

Wirusy grypy, wirusy egzotyczne, koronawirusy, adenowirusy – to tylko niektóre z grup wirusów, którymi zajmuje się prof. Barbara Bażanów, mikrobiolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Koronawirusy współistnieją z nami od bardzo dawna. Ocenia się że praprzodek powstał ok. 8 tys. lat p.n.e. – tłumaczy profesor Barbara Bażanów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Rezerwuarem linii z której wywodzą się wirusy SARS są nietoperze.

Prof. Bażanów spodziewa się, że obecna odmiana wirusa za kilka sezonów wpadnie w kanon przeziębieniowych wirusów i już nie będzie tak niebezpieczna. Zagrażają nam jednak nowe egzotyczne wirusy.

Coraz cieplejszy jest nasz klimat i coraz lepsze warunki do tego żeby nowe wirusy znalazły sobie niszę. Szczególnie dotyczy to wirusów przenoszonych przez owady. Wiele naszych rodzimych owadów ma potencjał przenoszenia egzotycznych wirusów – podkreśla prof. Bożanów.

Wiemy że wirus zachodniego Nilu i wirus Usutu krążą w naszym środowisku – dodaje prof. Bożanów.

W Zakładzie Mikrobiologii UPWr trwają badania adenowirusa odpowiadającego za otyłość.

Prof. Bażanów pracowała także m.in. nad szybkimi testami do wykrywania obecności koronawirusa oraz badała wprowadzane na rynek preparaty do dezynfekcji rąk.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content