Pobawmy się nauką w Ogrodzie Doświadczeń – niezwykły projekt WBO 2020

mat.pras.

Wrocławianie walczą o głosy, by realizować z publicznych pieniędzy projekty zmieniające przestrzeń wokół – sadzą drzewa, zmieniają skwery, budują place zabaw. Na tym polega Wrocławski Budżet Obywatelski. Jest w gronie propozycji jeden niezwykły. Zgłoszony nie przez mieszkańców, ale fizyków Uniwersytetu Wrocławskiego. By projekt był większy niż pozwala budżet projektów WBO, fizycy zgłosili się również po pomoc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.   

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i architekci z LAX Architects stworzyli unikatowy w skali światowej projekt Ogrodu Doświadczeń. Bulwar Fizyków – bo tak nazywa się to miejsce – miałby być zbiorem kilkunastu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze instalacji edukacyjno-naukowych. Pierwsza już stoi i jest zapowiedzą, tego, co wydarzyć się może w ciągu najbliższego roku:

– W poprzednim roku został zrealizowany I etap projektu. Na Bulwarze pojawiły się zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej a wszystko brzmi jakbyś stał obok – opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. To urządzenie już stoi – zapraszamy, by przyjść i przetestować, jak działa komunikacja na odległość bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Po realizacji projektu zwierciadeł akustycznych, zresztą w ramach programu WBO z poprzednich lat – fizycy chcą zagospodarować cały Bulwar Zwierzyckiego innymi instalacjami. Wymarzyli sobie urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku a nawet Scenę Nauki, czyli mini salą wykładową na wolnym powietrzu

– Tu chcemy dawać wykłady popularnonaukowe dla Wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu. Idea na tyle ciekawa, że zainteresowała Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Murdzek zresztą rzucił parę pomysłów, o które moglibyśmy całość rozbudować. Chcielibyśmy na przykład postawić wielką kilkutonową kulę granitową ze Strzegomia, którą unosiłaby się na wodzie i którą każde dziecko mogłoby bez problemu kręcić – rozmarza się dr Matyka – Ministerstwo zapowiedziało wstępnie, że nas wesprze i dorzuci się do tego projektu szykowanego dla wrocławian.

Wsparcie przez wrocławian dla tego projektu w ramach WBO pomoże uruchomić dodatkowe fundusze. Głos oddany na Bulwar Fizyków – można powiedzieć waży podwójnie

 – Jest to projekt całkowicie unikatowy, bo zakłada powstanie urządzeń, które w tej formie nie istnieją nigdzie indziej na świecie. – opisuje dr Remigiusz Durka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Dzięki nim każdy, kto odwiedzi nadodrzański Bulwar Zwierzyckiego, na własnej skórze przekona się o tym, jak działają prawa fizyki. Architekci dołożyli wszelkich starań, aby instalacje były atrakcyjne wizualnie, nowoczesne i dostosowane do charakteru tego miejsca bez wyrządzania krzywdy rosnącym tu platanom.

Projekt Ogrodu Doświadczeń ma w tegorocznym budżecie numer 219. Można na niego głosować do 5 października na stronie WBO 2020.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content