Tokarczuk i bp Dec Honorowymi Obywatelami Dolnego Śląska

fot. RR

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał pisarce i noblistce Oldze Tokarczuk, a także bp. seniorowi diecezji świdnickiej – Ignacemu Decowi tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji, radni Koalicji Obywatelskiej oraz Nowoczesnej Plus zbojkotowali głosowanie za uhonorowaniem bpa Deca, tłumacząc, że został zgłoszony dwa dni przed sesją i raczej jest to kandydatura w kontrze do Olgi Tokarczuk, niż faktyczna chęć uhonorowania biskupa seniora.

– Chęć nadania tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska dla bpa Deca była przez nas wyrażana jeszcze w tamtym roku – komentuje radny PiS, Andrzej Kredkowski.

– Przed głosowaniem zaapelowałem do wszystkich radnych, abyśmy się nie dzielili, obiecaliśmy również, głosować za kandydaturą Olgi Tokarczuk. Wynik jest taki, że tylko radni PiS i Bezpartyjnych Samorządowców wzięli udział w głosowaniu za kandydaturą bpa Deca – dodaje radny Kredkowski.

Finalnie głosami Bezpartyjnych i PiS bp Dec został Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska (21 głosów). Za kandydaturą Olgi Tokarczuk opowiedziało się 32 radnych.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content