„Madonna pod jodłami” już w Muzeum Narodowym

Madonna pod jodłami. Obraz Cranacha na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

To jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się obecnie w polskich zbiorach. Namalowany specjalnie dla Wrocławia, przeżył wojenną zawieruchę, a nawet aferę z falsyfikatem.

Właścicielem „Madonny pod jodłami” jest Muzeum Archidiecezjalne na Ostrowie Tumskim, które rozpoczyna remont. Na najbliższe pół roku udostępnia więc obraz Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

-To obecnie jeden z najcenniejszych obrazów w Polsce – mówi ks. dr Adam Dereń, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Obraz został namalowany ok. 1510 roku przez Lucasa Cranacha Starszego. Powstał na zamówienie dziekana katedry wrocławskiej Joachima von Lindlau i przez ponad 400 lat znajdował się na Ostrowie Tumskim.

W czasach hitlerowskiej okupacji wywieziono go poza Wrocław, a następnie powstał falsyfikat -tłumaczy ks. dr Adam Dereń.

Badania nad domniemanym Cranachem rozpoczęto w latach 60-tych ubiegłego wieku. Prowadziła je prof. Daniela Stankiewicz, wieloletnia konserwator Muzeum Narodowego (wówczas Muzeum Śląskiego) we Wrocławiu, która udowodniła że obraz wykonany na jodłowej desce nie jest oryginałem.

Oryginał był trzymany za granicą, w Sankt Gallen w Szwajcarii. Dzięki staraniom służb dyplomatycznych obraz odzyskano i w 2012 trafił do właściciela, czyli Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej.

Dlaczego o „Madonnie pod jodłami” można mówić, że to dzieło wybitne? Świadczą o tym zarówno okoliczności powstania jak i kunszt artystyczny – dodaje prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Artysta zostawił również swoją sygnaturę – dodaje dyrektor.

Wystawa czasowa „Katedralna Madonna Cranacha” potrwa od 22 września 2020 r. do 31 marca 2021 roku.

POSŁUCHAJ relacji z oprowadzania po wystawie:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content