IPN uhonorował płk. Małaszkiewicza

mat. pras. IPN

W rocznicę lądowania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod Driel w ramach operacji „Market Garden”, przy kaplicy cmentarza parafialnego Świętej Rodziny we Wrocławiu odbyła się uroczystość oznaczenia grobu pułkownika Ryszarda Małaszkiewicza insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy” w ramach projektu „Ocalamy”.

Po Mszy św. w intencji polskich spadochroniarzy poległych i zmarłych w wyniku odniesionych ran podczas walk w Holandii we wrześniu 1944 roku, na ręce wnuczki pułkownika Małaszkiewicza, Instytut Pamięci Narodowej oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki przekazał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także wręczył rozkaz pośmiertnego awansu byłego szefa sztabu 1. SBS do stopnia pułkownika.

W uroczystościach w charakterze gości wzięła udział delegacja 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, której pododdział saperów przyjmie wkrótce za patrona pułkownika Ryszarda Małaszkiewicza.

Prezentujemy biogram bohatera:

Ryszard Małaszkiewicz, Pułkownik Wojska Polskiego (awans o dwa stopnie w 2020 r.) Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Brał udział w Bitwie Warszawskiej oraz późniejszych walkach na Wileńszczyźnie. Po wojnie kontynuował karierę wojskową. Absolwent Wyższej Szkoły Wojennej i autor nagrodzonego przez Ministerstwo Spraw Wojskowych regulaminu musztry saperów. We wrześniu 1939 r. w stopniu kapitana służył w Sztabie Naczelnego Dowódcy Saperów, gen. bryg. Mieczysława Dąbkowskiego. Po klęsce przedostał się do Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. W 1942 r. przeszedł szkolenie spadochronowe, dołączając do tworzącej się Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego. W jej składzie wziął udział w operacji Market Garden na stanowisku szefa sztabu brygady. Po wojnie wrócił do kraju. Był represjonowany przez aparat bezpieczeństwa. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

inf. pras. IPN Wrocław

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content