Archidiecezja Wrocławska wypożycza obraz „Madonna pod jodłami” Muzeum Narodowemu

fot. Radio Rodzina

Abp Józef Kupny podjął decyzję, by na czas remontu Muzeum Archidiecezjalnego jeden z najcenniejszych obrazów, jakie znajdują się w polskich zbiorach „Madonna pod jodłami” Łukasza Cranacha Starszego była eksponowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Namalowany dla katedry wrocławskiej przez jednego z najwybitniejszych malarzy niemieckiego Renesansu obraz „Madonna pod jodłami”, zaginiony tuż po wojnie i odnaleziony kilka lat temu w zbiorach anonimowego szwajcarskiego kolekcjonera, a następnie przekazany pierwotnemu właścicielowi – archidiecezji wrocławskiej będzie można podziwiać do końca marca 2021 r. we wrocławskim Muzeum Narodowym.

To decyzja metropolity wrocławskiego, któremu zależało na tym, by w czasie, kiedy stałe miejsce eksponowania dzieła, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, będzie przechodziło gruntowny remont, wrocławianie i turyści odwiedzający Dolny Śląsk mogli spotkać się z „Madonną” – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego.

Lucas Cranach st., Madonna pod jodłami, ok. 1510, Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu

Tłumacząc swoją decyzję o wypożyczeniu „Madonny pod jodłami” metropolita wrocławski przywołał słowa św. Jana Pawła II, że aby głosić orędzie Chrystusa, Kościół potrzebuje sztuki. Dzięki niej bowiem rzeczywistość duchowa i niewidzialna staje się postrzegalna zmysłami, co może inspirować do dalszych poszukiwań, prowadzących ostatecznie do Boga, który jest źródłem wszelkiego piękna.

Wierzę, że możliwość spotkania z takim dziełem dostarczy nie tylko wrażeń estetycznych, ale będzie także przeżyciem duchowym – podkreślił abp Kupny.

Przekazanie obrazu nastąpi o godz. 11:00. Więcej w relacji Radia Rodzina, która pojawi się popołudniu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content