Miasto rozpoczyna projekt „szkolna ulica”

fot. Radio Rodzina

W październiku Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia będzie realizować pilotażowy projekt „Szkolna ulica”. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły. W projekcie biorą udział 2 wrocławskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego oraz Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego.

Projekt ten jest bezpośrednio inspirowany wdrażanym w Wiedniu działaniem „Schulstraße”, choć podobne inicjatywy znane są także w wielu innych miastach Europy. Wrocławska „Szkolna Ulica” będzie pierwszym takim działaniem w Polsce.

O tym, jak projekt będzie wyglądał w praktyce opowiada Patryk Załęczny z magistratu.

Rano przez 30 min. pojawią się na ulicy m. in. bariery nożycowe – dodaje urzędnik.

Ul. Krajewskiego oraz Gałczyńskiego przez październik będą zamykane między godziną 7:30 a 8:00

Dodatkowym elementem projektu jest część badawcza, która polega na przeprowadzeniu anonimowych ankiet przed rozpoczęciem pilotażu i pod koniec jego trwania. Wyniki ankiet dostarczają informacji o sposobach i okolicznościach docierania dzieci do szkół. W ramach projektu będzie również analizowany ruch przed szkołami. Wszystkie te elementy złożą się na ocenę całego projektu, a wnioski posłużą do stworzenia rekomendacji dla trwałej poprawy bezpieczeństwa wokół szkoły i przesądzą o kontynuacji projektu.

– Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy wykonywali codziennie podróże piesze na dystans co najmniej 10 tysięcy kroków. To minimalna dawka ruchu pozwalająca utrzymać właściwą kondycję. W przypadku dzieci najbardziej naturalnym sposobem wywiązania się z tego zalecenia jest droga do szkoły. Chcemy ułatwić dzieciom ten ruch i uspokoić obawy rodziców, którzy do tej pory odwozili dzieci pod samą bramę szkoły – skoro nie ma tam już ruchu pojazdów, znika największe zagrożenie. Pozwólmy dzieciom być zdrowymi – dodaje Tomasz Stefanicki z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pilotażowy projekt „Szkolnej ulicy” rozpocznie się 1 października i potrwa do końca miesiąca.

inf. pras. UMW

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content