Kard. Dziwisz: Słowa św. Jana Pawła II „nigdy więcej wojny” są nadal aktualne

Fot. East News / ekai.pl

„Nigdy więcej wojny. To pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości” – te słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II trzeba powtarzać także i dziś całemu światu – podkreśla wieloletni sekretarz papieża Polaka, kard. Stanisław Dziwisz w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Kard. Dziwisz przypomniał, że św. Jan Paweł II doświadczył bezpośrednio okrucieństwa II wojny światowej, obserwował z bliska dramatyczne wydarzenia w swojej ojczyźnie.

Karol Wojtyła przeżywał zagładę polskich Żydów, wśród których miał licznych przyjaciół, jak również eksterminację profesorów swojego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie niemieckiej okupacji nie pozostawał bierny. Pracował jako robotnik w kamieniołomach na krakowskim Zakrzówku. Razem z przyjacielem z Wadowic, Mieczysławem Kotlarczykiem, stworzył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Przekonywał, że nie agresja, ale słowo i sztuka, są najlepszą formą podtrzymywania polskości i otuchy dla ludzkich serc. W 1942 r. wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które organizował kard. Adam Stefan Sapieha, a które papież pamiętał do końca swojego życia.

podkreślił kard. Dziwisz.

Jak wskazał sekretarz św. Jana Pawła, szczególnie w roku stulecia jego urodzin trzeba przypominać, że to przede wszystkim wydarzenia z czasów II wojny światowej wpłynęły na fakt, że papież z Polski był wielkim orędownikiem pokoju.

ekai.pl

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl