Powszechny Spis Rolny rozpocznie się już we wrześniu

fot. Radio Rodzina

1 września rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. Pozyskane informacje będą bazą danych dla władz samorządowych i centralnych przy podejmowaniu strategicznych decyzji w dziedzinie polityki rolnej. Zbieranie danych potrwa do 30 listopada.

Do tej pory spis powszechny odbywał się w oparciu o trzy metody: samospis przez Internet, wywiad przez telefon lub osobiste spotkanie z rachmistrzem.

Dziś (28.08.) prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację do trzech ustaw dot. spisów powszechnych w Polsce. Ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne nie będzie osobistych wywiadów z rachmistrzami.

-mówi Halina Woźniak, dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Pojawi się konieczność przekazania danych przez aplikację spisrolny.gov.pl.

Spis przez Internet, ewentualnie rozmowę telefoniczną

Ustawa przewiduje, że w przypadku osób z trudnościami w dostępie do Internetu, każda gmina w Polsce udostępni im stanowisko, by móc takie dane uzupełnić – dodaje Halina Woźniak.

Spis jest obowiązkowy dla wszystkich rolników, a także firm i podmiotów prawnych związanych z rolnictwem. Na jego dokonanie będzie nawet kilka dni.

Jak podkreśla dyrektor Urzędu Statystycznego we Wrocławiu – formularz będzie miał kilkadziesiąt pytań, w zależności od udzielanych odpowiedzi. To 11 działów tematycznych oraz 12-sty – informacje adresowe danego rolnika, przedsiębiorcy bądź dzierżawcy.

Kształt polityki rolnej i decyzje strategiczne

Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego pozwalają dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo – mówi wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, pełniący funkcję Wojewódzkiego Komisarza Spisowego.

Obowiązek realizacji spisów rolnych w państwach UE reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz Rady. Powszechny Spis Rolny odbywa się raz na 10 lat.

Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content