Popłyną kajakami 400 km. Ekologiczny spływ Wrocław-Berlin

mat. pras.

W czwartek grupa kajakarzy i kajakarek wyruszy w 10-dniowy spływ, by ze stolicy Dolnego Śląska dotrzeć nad rzekę Szprewę.

Stolice Dolnego Śląska i Niemiec połączy międzynarodowa wyprawa. W trasę wyruszy 20-osobowa polsko-niemiecka grupa poprowadzona przez wrocławskiego ekologa i podróżnika – Dominika Dobrowolskiego.

Razem można więcej

Dominik od wielu pływa kajakiem po Europie, sprzątając rzeki. Rok temu przy projekcie Clean River Project poznał niemieckich ekologów. Ci zaproponowali wspólne przedsięwzięcie.

Trasę Wrocław-Berlin pokonał kajakiem w tydzień. Po rozmowach z samorządowcami zdecydował, że można zaangażować większą grupę i przy okazji posprzątać rzeki oraz tereny nadrzeczne.

Treningi i motywacja

Kajakarze będą pokonywać codziennie ok. 40 km. To nie jest wyprawa typowo turystyczna – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.

10 dni – 10 etapów

Najtrudniejszy będzie I etap, czyli przepłynięcie dwóch śluz w Brzegu Dolnym i Malczycach.

W ciągu 10 dni grupa będzie przepływać przez: Lubiąż, Chobienię, Głogów, Nową Sól, Cigacice, Gostchorze, w kierunku ujścia Nysy Łużyckiej. Następnie po przekroczeniu granicy pojawią się obszary przemysłowe, kanał Odra-Szprewa, bajecznie zielone tereny i w końcu jeziora berlińskie.

Spływ rozpocznie się 6 sierpnia przy ujściu Ślęzy do Odry (lewy brzeg za jazem Rędzin). Wszystkie śmieci zbierane po drodze będą wyrzucane do właściwych kontenerów podczas postojów.

CAŁA ROZMOWA:

cz. 1.

cz. 2.

Wyprawa realizowana jest ze wsparciem wojewodów, samorządów i wielu partnerów, m.in. Fundacji OnWater z Wrocławia czy Credit Agricole, autora kampanii „Mniej plastiku”. Więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/splywflussfahrt/.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content