Kino vs. rasizm

Django reż. Quentin Tarantino

Głośne zabójstwo George’a Floyda, do którego doszło 25 maja w Minneapolis, przypomniało światu, jak bardzo powszechny i aktualny pozostaje problem rasizmu. Kino Nowe Horyzonty nie pozostaje obojętne i proponuje przegląd filmów, które wyrastają ze sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji rasowej.

W ramach cyklu Kino vs. rasizm pokażemy zarówno głośne hollywoodzkie tytuły (Django czy Zniewolony), jak i mniejsze filmy europejskie (Raj: miłość, Fuocoammare). Na zakończenie przeglądu przypomnimy natomiast arcydzieło kina antydyskryminacyjnego – Rób, co należy z 1989 roku. Po seansie arcydzieła Spike’a Lee zapraszamy na rozmowę o obliczach współczesnego rasizmu, w trakcie której połączymy się online z Katarzyną Surmiak-Domańską, znakomitą reporterką i autorką głośnej książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, oraz dr Margaret Ohią-Nowak, językoznawczynią i medioznawczynią, zajmującą się studiami nad etnicznością, rasą i rasizmem. Z kolei przed pokazami filmów Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, Zniewolonego i Django zapraszamy na prelekcje przygotowane przez Juliana Jelińskiego, znawcę kina traktującego o rasizmie.

PROGRAM

4 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Nie jestem twoim Murzynem, reż. Raoul Peck
6 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Raj: miłość, reż. Ulrich Seidl
11 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?, reż. Roberto Minervini (+
prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
13 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Biały bóg, reż. Kornél Mundruczó
18 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Fuocoammare. Ogień na morzu, reż. Gianfranco Rosi
20 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Zniewolony. 12 Years a Slave, reż. Steve McQueen (+ prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
25 sierpnia (wtorek), godz. 19:00 – Django, reż. Quentin Tarantino (+ prelekcja przygotowana przez Juliana Jelińskiego)
27 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – Rób, co należy, reż. Spike Lee (+ dyskusja z Katarzyną Surmiak-Domańską i dr Margaret Ohią-Nowak)

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content