XXI Festiwal Bachowski w Świdnicy

Fot. ekai.pl

Koncertem Marcina Maseckiego, który wykona “Wariacje Golbergowskie” rozpocznie się tegoroczna, 21. edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. W dniach 24 lipca – 16 sierpnia muzyka Jana Sebastiana Bacha będzie wykonywana m.in. w wyjątkowym wnętrzu barokowego Kościoła Pokoju – największego drewnianego kościoła w Europie. Po raz pierwszy w koncertach uczestniczyć będzie można nie tylko na miejscu, ale też za pośrednictwem transmisji online.

Tegoroczna edycja poszerzona będzie też o koncerty w regionie trwające aż do 30 sierpnia.

Świdnicki Kościół Pokoju, dysonujący unikalną akustyką i atmosferą, już od niemal czterech wieków jest wyjątkowym źródłem inspiracji dla artystów, miejscem przyciągającym wielbicieli sztuki. Duża część oryginalnego wyposażenia Kościoła Pokoju pochodzi właśnie z czasów Bacha.

W koncercie inauguracyjnym wystąpi Marcin Masecki proponując swoją interpretację Wariacji Goldbergowskich.

Ponadto podczas świdnickiego Festiwalu Marek Pilch i Aleksander Mocek wykonają największe klawesynowe arcydzieła Bacha. Pierwszy w czasie czterech koncertów zagra komplet obydwu części Das Wohltemperierte Klavier, drugi zaś Die Kunst der Fuge, Toccaty, Uwerturę w stylu francuskim i Koncert włoski.

Robert Bachara i Marek Toporowski wykonają sonaty na skrzypce i klawesyn Bacha. Marcin Świątkiewicz poprowadzi wykonanie Pasji wg św. Jana, a Marek Toporowski Koncerty brandenburskie.

Simone Kermes zaśpiewa popisowe arie i romantyczne pieśni, a Jakub Józef Orliński wraz z Capellą Cracoviensis wykonają Stabat Mater Vivaldiego i fragmenty oper Händla.

Ponadto w programie tradycyjnie już odbędą się Nabożeństwa kantatowe, Śniadania na trawie, edukacyjny Bach dla dzieci i Akademia Bachowski Junior. Będzie też nowość: Ultra Trails — muzyczne podróże śladami wielkich artystów Dolnego Śląska.

Organizatorzy Festiwalu podkreślają, że wydafrzeie ro jest już zauważalne także na scenie międzynarodowej. “Festiwal osadzony w nowocześnie pojmowanej tradycji, pokazujący znakomitą muzykę w jej naturalnych kontekstach. Festiwal dla wszystkich, ale pielęgnujący określoną wrażliwość. Festiwal, który – przewartościowując potoczne rozumienie słowa prowincja – rewitalizuje bezcenny krajobraz kulturowy” – czytamy na stronie bach.pl

Muzyka Jana Sebastiana Bacha zabrzmi m.in. w unikatowym Kościele Pokoju w Świdnicy. Ten największy drewniany kościół w Europie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia należąca do świdnickiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego została wzniesiona w 1657 r. w stylu barokowym, do jej budowy wykorzystano wyłącznie drewno.

We wnętrzu można podziwiać ołtarz z 1752 r. i barokową ambonę zdobioną scenami biblijnymi oraz alegoriami wiary, nadziei i miłości, jak również stropy ozdobione malowidłami ukazującymi sceny z Apokalipsy św. Jana. Na plebani przechowywane są stare druki, rękopisy i księgi pochodzące nawet z XVII w.

Cmentarz parafialny, na którym znajdują się zabytkowe nagrobki i epitafia, otacza XVII-wieczny mur.

Aktualne informacje o programie dostępne są na stronie bach.pl.

ekai/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content