Podwyżki cen biletów w MPK i strefach parkowania

fot. Radio Rodzina

W ten czwartek odbędzie się sesja Rady Miejskiej, na której radni Wrocławia będą debatować i głosować nad projektami uchwał m.in. w sprawie podwyżek cen biletów MPK oraz opłat za parkowanie w centrum miasta.

– Świat pandemii zmienił naszą rzeczywistość. Mieliśmy ograniczenia w MPK. To przyniosło straty rzędu kilkudziesięciu mln złotych. Dla całego budżetu miasta strata w ostatnich miesiącach wyniosła ok. pół miliarda złotych – komentował Tomasz Sikora, rzecznik prasowy MPK.

 – Wrocławski magistrat starał się, aby korzystający z komunikacji jak najmniej ucierpieli. Nie zmienią się ceny biletów dla osób z biletami imiennymi oraz dla tych, którzy rozliczają się we Wrocławiu – informuje Tomasz Sikora.

Zapytaliśmy rzecznika MPK, czy podwyżka cen nie wpłynie na mniejsze zainteresowanie korzystania z usług MPK.

Zgodnie z uchwałą 01.01.2021 r. za bilet normalny, jednorazowy zamiast 3,40 zł zapłacimy 4,60 zł, ulgowy kosztować będzie – 2,30 zł. Ceny biletów czasowych: 15 minutowy, normalny zamiast 2,40 zł, będzie kosztował 3,20, bilet 30 minutowy – zamiast 3 zł, 4 zł, bilet godzinny będzie kosztować 5,20 zamiast 4,40 zł.

Wzrośnie również kara za jazdę bez biletu. Teraz płacimy 120 zł, gdy uiścimy opłatę w ciągu tygodnia od otrzymania mandatu, po terminie kara wynosi 150 zł. Zgodnie z uchwałą od 2021 roku ceny wynosić będą 240 oraz 280 zł.

Podwyżki cen również w strefach parkowania

Aktualnie opłata za pierwszą godzinę parkowania wynosi od 2 do 3 zł. Zgodnie z uchwałą od nowego roku zapłacimy 5  lub 7 zł.

– Podstawowym celem strefy płatnego parkowania jest wymuszanie rotacji samochodów, które stają na wrocławskich ulicach. Ceny, które dzisiaj obowiązują 2 i 3 zł za godzinę parkowania z tą progresją cen za kolejne godziny są cenami, które nie były zmieniane od kilkunastu lat – tłumaczy Arkadiusz Filipowski z wrocławskiego magistratu.

– W tym roku radni pochylać się będą nad urealnieniem tych stawek, czyli wzrostem cen. Dodatkowo opłatami objęte miałyby być weekendy. Widzimy jak wielu turystów z Polski, z Dolnego Śląska przyjeżdża do Wrocławia na weekend – komentuje Arkadiusz Filipowski.

Nowe ceny za parkowanie wynosić będą w strefie A, B i C odpowiednio 7, 5, 3 zł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content