Na PWr powstaje robot do odkażania pomieszczeń

mat. PWr

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego PWr pracują nad autonomicznym robotem, który ułatwi odkażanie pomieszczeń potencjalnie zanieczyszczonych bakteriami i wirusami. Mobilna platforma wyposażona w lampy UV przechodzi obecnie testy.

Covibot – bo tak nazwali robota pracujący nad nim naukowcy – jest niewielki, tak by mógł wjechać w każdą przestrzeń korytarzy i pomieszczeń medycznych. W środku z zainstalowane ma lampy sterylizujące UV – takie, jakie wykorzystuje się w szpitalach i innych placówkach medycznych, czyli w miejscach, w których może dojść do zakażenia sepsą, gronkowcem, pneumokokami czy koronawirusem. Lampy te zabijają bakterie, wirusy i grzyby, wytwarzając promieniowanie ultrafioletowe.

Platforma na razie pracuje w trybie teleoperacji, czyli jest sterowania zdalnie. Docelowo jednak będzie działała autonomicznie. Wykorzystując skaner laserowy, rozpozna przestrzeń wokół siebie i zmapuje ją, by następnie wytyczyć sobie drogę, jaką przemierzy, odkażając przestrzeń. Działa na akumulatory, które zapewniają mu około 6–8 godzin pracy bez przerwy.

– Przed nami jeszcze etap badań, w czasie którego będziemy dobierać m.in. odpowiednią moc tych urządzeń czy ich rozstawienie, tak by proces odkażania był jak najbardziej skuteczny – podkreśla dr Jarosław Szrek. – Na razie skupiliśmy się na układach napędowych, komunikacji, sterowania, sensorycznych i nawigacji. Jesteśmy w czasie testów układu lokalizacji, po których platforma stanie się autonomiczna – dodaje.

Naukowcy podkreślają, że zamierzają opracować prototyp – demonstrator technologii. Będą pracować nad nim w najbliższych miesiącach, a do współpracy zachęcą także studentów, którzy będą mogli realizować prace zaliczeniowe i dyplomowe, dopracowując poszczególne elementy Covibota.

Covibot konstuują dr inż. Jarosław Szrek i mgr inż. Artur Muraszkowski z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content