Rowery i esport największymi wygranymi pandemii

mat. prasowe

Gdy czegoś nie ma, człowiek zaczyna szukać czego innego. Ta prosta zasada wystąpiła i podczas pandemii koronawirusa. Pozbawienie społeczeństwa wielu rozrywek sprawiło, że prawdziwy boom przeżywa m.in. aktywność na dwóch kółkach. Sprzedaż rowerów w Polsce plasuje się na rekordowym poziomie.

Kilkutygodniowa izolacja, wszędzie ograniczenia, wiele miejsce zupełnie niedostępnych. Tak wyglądała „nowa” rzeczywistość w jakiej przyszło nam przeżywać początek wiosny, Wielkanoc, czy majówkę. Natura ludzka z jednej strony skłania do przyzwyczajania się, z drugiej do szukania alternatyw, nowych pomysłów i rozwiązań. 

Książki, filmy i gry, czyli domowe rozrywki

Największe obostrzenia miały miejsce w początkowym okresie pandemii. Tzw. lockdown sprawił, że ludzie zdecydowaną większość czasu spędzali w swoich mieszkaniach. Z tego względu zupełnie naturalnie sięgano po książki, gry planszowe, gry komputerowe. Nic dziwi także fakt, że esport mocno zyskał w tamtym czasie. Sport elektroniczny ma wśród młodych ludzi wielu fanów. Zarówno, jako obserwujących, jak i graczy. Miliony ludzi grało w gry w jednym czasie. Inny sport, nazwijmy go tradycyjnym, niemalże w całości został „zamrożony”. Platformy z serialami i filmami cieszyły się niesamowitym wzięciem. Ludzi ciągnęło jednak poza betonowe ściany. Gdy więc pozwolono na spacery i indywidualną rekreację (w połączeniu z coraz lepszą pogodą) nagle pojawiło się mnóstwo miłośników biegania, jazdy na rolkach, czy jazdy na rowerze. Zwłaszcza ta ostatnia branża z jednej strony odczuła skutki pandemii, z drugiej przekuła ją w sukces. Jak?

Takich wzrostów sprzedaży dawno nie widziano

Nowe dane GUS wskazują 40% wzrost produkcji rowerów w Polsce w porównaniu z poprzednim, 2019 rokiem. Produkcja byłaby jeszcze większa, gdyby nie… kilkutygodniowy przestój w zakładach produkujących rowery, bo te przedsiębiorstwa też miały swoje „postojowe”. Mimo tego takie dane pokazują pewien trend. A jest nim ogromny popyt na rowery. Polacy wymieniają stary sprzęt i nabywają nowy dla każdego członka rodziny. W efekcie czego w kwietniu i maju rowery schodziły na pniu. Przekonali się o tym najwięksi producenci i sklepy. – Zainteresowanie rowerami jest ogromne, aż takiego nie obserwowaliśmy w branży od lat – cytuje Grzegorza Grzyba, wiceprezesa Arkus & Romet Group „Puls Biznesu”. Boom na rowery widoczny jest w Polsce i wielu innych, europejskich krajach. Największym pytaniem producentów jest to, jak długo on jeszcze potrwa? Czy jest to tylko przejściowy etap, czy może wejście na wyższy poziom produkcji, popytu i sprzedaży?

Zalety rowerów i jazdy na nich

Według przedstawicieli branży rowerowej pandemia zmieniła nastawienie społeczeństwa i w różnych sposób wpłynęła na motywację ludzi. Dlaczego dwa kółka nagle okazały się tak pożądanym towarem? Po pierwsze dlatego, że wielu ludzi nie chce korzystać lub ogranicza korzystanie z komunikacji miejskiej. Gdy tylko pogoda na to pozwala, wsiada na rower. Po drugie w tym roku Polacy zdecydowanie chętniej planują swoje urlopy w kraju, częściej niż po hotele sięgają po pensjonaty lub wynajmują domki. Rower jest więc idealnym uzupełnieniem takiego typu urlopu. Turystyka rowerowa zdecydowanie wychodzi z cienia. Co istotne rower jest postrzegany jako bezpieczny, ekologiczny i indywidualny środek transportu. Zamknięcie siłowni też mogło mieć duży wpływ, bo ludzie aktywni fizycznie musieli znaleźć nowy kanał dla swojego trybu życia.

Nowe pomysły na biznes

Wraz z rosnącym popytem, pojawiły się też nowe sposoby na wykorzystanie zainteresowania rowerami. W Warszawie firmy mają możliwość długoterminowego wypożyczenia rowerów na potrzeby swoich pracowników. Do wyboru są rowery miejskie, rowery elektryczne oraz trekkingowe. Jeśli pomysł się sprawdzi, wkrótce trafi do innych dużych miast w Polsce. Powstają firmy, które dostarczają też specjalne bazy rowerowe w okolicach siedzib firm, korporacji i biurowców.  Z kolei niektórzy producenci przygotowują się na zwiększenie produkcji i popyt jesienią tego roku i wiosną przyszłego. Być może w krótkim czasie nie staniemy się drugą Holandią, ale rowerowy trend jest coraz bardziej widoczny. Infrastruktura rowerowa w wielu miastach uległa w ostatnich latach znacznej poprawie. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, podobnie jak z kulturą jazdy i w stosunkach na linii kierowcy samochodów-rowerzyści, ale na pewno zwrot w stronę zdrowego i ekologicznego środku transportu trzeba uznać za naprawdę dobry znak. Oby tak dalej!

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

mat.prasowe.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content