Poznaliśmy książki nominowane do Nagrody Angelus 2020

fot. Agata Matkowska, mat. pras.

Powieści, reportaże, opowiadania – wybraną 14-stkę łączą wysokie walory literackie oraz środkowoeuropejskość.

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowało w tym roku 131 tytułów. Spośród nich wybrano 14 pozycji, które powalczą jesienią o statuetkę oraz czek w wysokości 150 tys. zł.

Nagroda Angelus obejmuje pisarzy, którzy tworzą w 22 krajach – wyjaśnia Urszula Glensk, jedna z jurorek w konkursie.

Zestawienie tych książek pokazuje, że są takie społeczeństwa i takie literatury, które mają w sobie pewną specyfikę. Często to powieści, które próbują uporać się z niedawną przeszłością i stawiają pytania o wartości.

Prof. Urszula Glensk dodaje, że w tej edycji poruszyła ją m.in. książka słoweńskiego autora Gorana Vojnovića (ur. 1980).

Mocne wrażenie po lekturze zostawia też reportaż Pawła Piotra Reszki pt. „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”. To historia powojenna, która dzieje się wokół byłych obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Wśród nominowanych książek pięć jest autorstwa polskich pisarzy, trzy ukraińskie, a także po jednej austriackiej, bułgarskiej, czeskiej, słoweńskiej, rosyjskiej i węgierskiej. Wyróżnienia w konkursie otrzymują także autorzy przekładów na j. polski.

We wrześniu jury wybierze finałową siódemkę, a laureatów poznamy 17 października podczas wspólnej gali Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS.

mat. pras. /DD

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content