Św. Jan Chrzciciel – człowiek obu Testamentów, patron Wrocławia [komentarz]

fot. Radio Rodzina

24 czerwca obchodzimy uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. Św. Jan Chrzciciel jest również patronem archidiecezji wrocławskiej i katedry.

Dlaczego akurat św. Jan Chrzciciel patronuje miastu i katedrze?

Bo pierwszy biskup Wrocławia miał na imię Jan” – głosi najbardziej znana odpowiedź. I choć dziś nie mamy o nim zbyt wiele informacji, to rzeczywiście ok. 1000 roku panował na Ostrowie Tumskim biskup Jan, a po nim jeszcze kilku biskupów o tym imieniu. Prawdopodobnie to od jego imienia, jako protoplasty władzy kościelnej, pod koniec X w. katedra wrocławska otrzymała za patrona Jana Chrzciciela z nadania biskupa Jana, o którym czytamy m.in. w kronice biskupa Thietmara.

Potężny patron św. Jan Chrzciciel ma też oczywiście znaczenie biblijne.

– To człowiek, który stoi na przełomie Starego oraz Nowego Testamentu. Przynosi ze sobą nadzieje i oczekiwania wszystkich, którzy czekali na Mesjasza – tłumaczy ks. Biskup Andrzej Siemieniewski.

W średniowieczu zdecydowano, że to on zostanie patronem Wrocławia.

Dziś o 18:30 odbędą się uroczystości w katedrze wrocławskiej: Msza Św., podczas której Metropolita wrocławski Abp Józef Kupny będzie modlił się za wrocławian, a także jubileusze święceń ks. bp. Siemieniewskiego oraz o. bp. Kicińskiego. Zapraszamy na transmisję za pośrednictwem anteny oraz strony Radia Rodzina.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Z Biskupem Andrzejem Siemieniewskim rozmawiał Mateusz Cieniawski.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content