Uzdrowiska wznawiają turnusy NFZ

fot. Radio Rodzina

18 czerwca w dolnośląskich uzdrowiskach ruszają turnusy. Każdy obiekt spełnia najwyższe warunki bezpieczeństwa sanitarnego określone przez Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi Zbigniew Terka dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

–  Osoby, które przerwały leczenie uzdrowiskowe będą mogły dokończyć swoje leczenie w terminie ustalonym bezpośrednio z sanatorium, jedyny warunek to nie później niż do 30 września – komentuje dyrektor NFZ.

– Każdy pacjent, który rozpoczyna leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ jest zobowiązany do wykonania testu na obecność koronawirusa. Badanie to jest finansowane przez NFZ. Każdy kuracjusz dostaje także informację pisemną oraz telefoniczną przez pracowników NFZ, że w ciągu 6 dni przed odbyciem leczenia uzdrowiskowego powinien wykonać test w punktach pobrań. Uzyskanie wyniku ujemnego uprawnia do odbycia leczenia uzdrowiskowego – tłumaczył Zbigniew Terka.

– Jeżeli ktoś z Państwa otrzyma skierowanie do uzdrowiska to prosimy, żeby jak najszybciej skontaktować się z tym podmiotem– informuje Aleksandra Sędziak –  Konsultant Wojewódzki ds. balneologii i medycyny fizykalnej. 

– W ciągu najbliższych dni zostaną ustalone ostateczne reguły i potwierdzona informacja czy każda osoba przebywająca wewnątrz obiektu zakładu leczenia uzdrowiskowego będzie musiała mieć badania i jakiego rodzaju, ale to nie zwalnia personel i pacjentów do zachowania wszystkich środków ostrożności – komentowała dr Aleksandra Sędziak. 

W rozporządzeniu mamy dosyć ogólną informację, że każdy kuracjusz rozpoczynające leczenie uzdrowiskowe powinien wykonać test. NFZ zapewnia finansowanie wszystkim osobom, które posiadaj skierowanie z NFZ. Kuracjusze komercyjni sposób organizacji świadczeń uzdrowiskowych dla pacjentów innych niż z NFZ leży po stronie podmiotu udzielającego takich świadczeń.

Miesięcznie w naszych uzdrowiskach przebywa od ok. 5,5 do 6 tys. kuracjuszu. W pierwszym okresie po odmrożeniu uzdrowisk  od 15 czerwca ilość wydanych skierowań dla kuracjuszy  z Dolnego Śląska jest 2291 z czego ponad jedna czwarta skorzysta z naszych dolnośląskich uzdrowisk. Jesteśmy jednym z ważniejszych regionów w zakresie leczenia sanatoryjnego – informował dyrektor.

W Polsce znajduje się 45 miejscowości, które posiadają status uzdrowisk. Regionem o największej liczbie uzdrowisk jest województwo dolnośląskie. Ma ich jedenaście.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content