Kalendarz wyborczy – Ważne terminy przed głosowaniem

fot. Radio Rodzina

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie. Głosowanie będzie miało charakter mieszany, wyborcy będą mogli zdecydować, czy chcą zagłosować w lokalach wyborczych, czy drogą korespondencyjną.

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała terminarz przypominający wymagania, które musimy spełnić, aby np. złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców lub głosować korespondencyjnie.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć najpóźniej do 23 czerwca, w przypadku drugiej tury do 7 lipca.

Poniżej publikujemy najważniejsze daty w terminarzu wyborczym:

Do 15 czerwca – osoby, które przebywają za granicą muszą się zgłosić do właściwego konsula z zamiarem głosowania korespondencyjnego. W tym dniu PKW powołuje Okręgowe Komisje Wyborcze oraz podaje informacje o kandydatach.

Do 16 czerwca – mija termin zgłoszenia do urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. Zgłoszenie chęci udziału w wyborach w formie korespondencyjnej może być dokonane osobiście, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi na platformie e-PUAP.

Do 19 czerwca – można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Do 23 czerwca – mamy czas na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. To także ostateczny termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju przez wyborców w kwarantannie lub izolacji.

Do 25 czerwca – mija czas na zgłaszanie przez wyborców przebywających poza granicami kraju wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Do 26 czerwca – można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego jeśli jesteśmy objęci obowiązkową kwarantanną lub izolacją po 5 dniu przed dniem wyborów. 

Cisza wyborcza rozpocznie się 26 czerwca po północy.

Zapytaliśmy mieszkańców Wrocławia, czy wybierają się na wybory i kogo poprą w pierwszej turze.

Więcej: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/kalendarz

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content