Jak nie marnować jedzenia – warsztaty Mikrograntów

pixabay

„Światło w lodówce” pomoże nam w opanowaniu sztuki gotowania smacznych rzeczy z resztek. Ale nie tylko. W programie przewidziano także m.in. warsztaty z domowej produkcji środków czystości i kosmetyków. Wszystko w ramach projektu z tegorocznej edycji Mikrograntów.

Jeden z bloków tematycznych projektu poświęcony będzie pieczywu. W ramach warsztatów „Czerstwe” uczestnicy zapoznają się z przepisami na bazie czerstwego pieczywa. Można z niego zrobić np. kluski serowo-chlebowe (jako zakąska, albo jako danie obiadowe z sosem), desery z chałek i wiele innych. Warsztaty poprowadzi Joanna Aniszczyk

Drugie ze spotkań, zatytułowane „Zwiędłe”, poświęcone będzie warzywom i owocom. – Opowiemy co zrobić z tymi pomarszczonymi i brzydkimi, jak je przywrócić do życia. Pokaże nam to Tatiana Leszkiewicz, rodowita karłowiczanka. W przypadku warzyw zasada jest taka: najpierw powinniśmy zjeść to co jest zielone. Dłużej zachowają świeżość te korzeniowe, jeszcze dłużej strączkowe. Żeby nie marnować warzyw, warto przygotować sobie menu dań na tydzień. Pod te dania robimy potem zakupy – wyjaśnia Aleksandra Bolek.

Na koniec przeprowadzone zostaną warsztaty kosmetyczne i z chemii domowej. Poprowadzi je Agnieszka Pojasek z kremLOVE.

Autorka projektu czeka na Wasze pytania związane z niemarnowaniem jedzenia. Przesyłajcie je na adres bolek.aleksandra@gmail.com do 15 czerwca lub odwiedzajcie profil facebookowy Karłowice gotują – się.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content