Dziś Uroczystość Najświętszej Trójcy

Fot.: www.gosc.pl

Przypadająca dzisiaj Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, to jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzonych ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Tradycyjnie przypada w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Źródła tej uroczystości sięgają IV i V wieku.

Proboszcz Świątyni Opatrzności Bożej, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, podkreśla, że Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest przypomnieniem, że Bóg nie jest sam. „Jest przede wszystkim relacją osobową, po to, żeby powiedzieć, że istnieje miłość” – wyjaśnia duchowny. „Dlatego Uroczystość Trójcy Przenajświętszej jest przypomnieniem, że Bóg jest w Trójcy Świętej Jedyny. To co łączy Ojca i Syna, to jest Duch Święty. To nie jest żadna energia, to jest osoba, która jest samą miłością.”- podkreśla duszpasterz.

Ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz dodaje, że ta miłość może być tylko i wyłącznie wyrażana w relacji osobowej Trójcy Świętej. „Relacja osobowa: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty jest relacją miłości” – podkreśla duchowny. „Jest pokazana człowiekowi, aby budował prostą relację miłości gdziekolwiek będzie posłany. Trójca Święta to przypomnienie, że Bóg mnie stworzył, odkupił i nieustannie uświęca” – wyjaśnia proboszcz Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Fakt obchodzenia uroczystości Trójcy Świętej zaraz po niedzieli Zesłania Ducha Świętego nawiązuje do starożytnej teologii Ojców Kościoła, którzy podkreślali, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym.

Info. IAR/brewiarz.pl

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content