„Samorządność się Polsce udała”. Paweł Skrzywanek wspomina rok 1990
4 czerwca 2020
fot. Radio Rodzina
Najmłodszy radny I kadencji Rady Miejskiej Wrocławia, historyk, oddany miastu obywatel. Paweł Skrzywanek opowiedział, jak 30 lat temu w stolicy Dolnego Śląska kształtowała się demokracja.
30 lat temu 4 czerwca odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski przeprowadzono w pełni demokratyczne wybory. Symbolicznie akt ten zakończył epokę komunizmu. Zgodnie z tradycją najstarszy i najmłodszy radni odebrali ślubowanie.
-Odbiór przysięgi był dla mnie zaszczytem – wspomina były radny Paweł Skrzywanek.
Niepodleganie żadnym naciskom politycznym – wtedy to była wartość, którą tworzyliśmy ze wspaniałymi ludźmi pokolenia „Solidarności” – wylicza Paweł Skrzywanek.
Władze komunistyczne zostawiły miasto w zaniedbanej kondycji. -Oprócz wewnętrznego piękna rodzenia się czegoś nowego, to pamiętam Wrocław, który był smutny i szary – mówi były radny.
Rok 1990 przyniósł obywatelom nie tylko możliwość uczestniczenia w wyborach parlamentarnych czy samorządowych, ale i realne poczucie sprawczości w budowaniu wspólnoty. -Samorządność się Polsce udała – mówi Paweł Skrzywanek.
Jakie potrzeby po 30 latach nadal ma Wrocław? -Dostrzegam zadania komunalne, o które wrocławianie się upominają. Wyzwaniem są też działania proekologiczne – wymienia na koniec były radny I Rady Miejskiej.
