„Samorządność się Polsce udała”. Paweł Skrzywanek wspomina rok 1990

fot. Radio Rodzina

Najmłodszy radny I kadencji Rady Miejskiej Wrocławia, historyk, oddany miastu obywatel. Paweł Skrzywanek opowiedział, jak 30 lat temu w stolicy Dolnego Śląska kształtowała się demokracja.

30 lat temu 4 czerwca odbyła się pierwsza sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski przeprowadzono w pełni demokratyczne wybory. Symbolicznie akt ten zakończył epokę komunizmu. Zgodnie z tradycją najstarszy i najmłodszy radni odebrali ślubowanie.

-Odbiór przysięgi był dla mnie zaszczytem – wspomina były radny Paweł Skrzywanek.

Niepodleganie żadnym naciskom politycznym – wtedy to była wartość, którą tworzyliśmy ze wspaniałymi ludźmi pokolenia „Solidarności” – wylicza Paweł Skrzywanek.

Władze komunistyczne zostawiły miasto w zaniedbanej kondycji. -Oprócz wewnętrznego piękna rodzenia się czegoś nowego, to pamiętam Wrocław, który był smutny i szary – mówi były radny.

Rok 1990 przyniósł obywatelom nie tylko możliwość uczestniczenia w wyborach parlamentarnych czy samorządowych, ale i realne poczucie sprawczości w budowaniu wspólnoty. -Samorządność się Polsce udała – mówi Paweł Skrzywanek.

Jakie potrzeby po 30 latach nadal ma Wrocław? -Dostrzegam zadania komunalne, o które wrocławianie się upominają. Wyzwaniem są też działania proekologiczne – wymienia na koniec były radny I Rady Miejskiej.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content