„Niewysłane listy” – komiks o nieletnich Sybirakach

Fot. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

„Nigdy nie poznamy prawdziwej liczby Polaków wywiezionych na Sybir w czasie II wojny światowej i po niej. Jedni twierdzą, że było ich milion, inni, że znacznie więcej, może nawet dwa miliony.”

Jak zetknięcie z koszmarem Sybiru przeżywali nieletni zesłańcy? Centrum Historii Zajezdnia wydało komiks, który tworzą życiorysy dzieci wywiezionych na Sybir.

Mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

„Niewysłane listy” utrwalają wspomnienia byłych więźniów. – Temat Sybiru nie jest obecny w naszej historycznej pamięci. Warto się nim zainteresować, ponieważ to wiedza dostępna już tylko niewielu osobom – mówi Juliusz Woźny, Centrum Historii Zajezdnia.

 „Opowieść o losach małej Zosi, jej matki, babci i braciszka-więźniów Gułagu, jest hołdem dla wszystkich polskich dzieci, które znalazły się w lodowym piekle Sybiru. Dziewczynka próbuje zrozumieć na swój dziecięcy sposób straszne wydarzenia, rozgrywające się wokół. Dlaczego nagle ona i jej najbliżsi stali się „elementem niepewnym” i „burżujami”, groźnymi dla ustroju socjalistycznego? Dlaczego towarzysz Stalin rozkazał, żeby już nigdy nie wrócili do rodzinnego domu?”

Komiks powstał dzięki współpracy Centrum Historii Zajezdnia i Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, przy wsparciu Gminy Wrocław.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content