Abp Kupny podpisał komunikat dot. organizacji Uroczystości Bożego Ciała

ks. R.K

Bez budowania ołtarzy, za to z procesją eucharystyczną wokół kościoła wierni archidiecezji wrocławskiej będą przeżywali Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Stosowny komunikat trafi dziś do księży proboszczów w całej archidiecezji. Pasterz Kościoła wrocławskiego zwraca w nim uwagę, że Msze św. tego dnia mają odbywać się zgodnie ze zwyczajem parafialnym oraz obowiązującymi przepisami prawa państwowego i kanonicznego.

– Zostały wprawdzie zniesione limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii, jednak wciąż obowiązują obostrzenia dotyczące m. in. zachowania dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa. Nie będziemy budować ołtarzy, ale procesje będą się odbywać, mówi ks. Rafał Kowalski – rzecznik wrocławskiej archidiecezji.

Metropolita skierował także prośbę do księży diecezjalnych, aby w godzinach popołudniowych zorganizować nabożeństwa eucharystyczne, dodaje ks. rzecznik.

W dekrecie będą uwzględnione także odległości, które uwzględniono w trakcie nabożeństw zgodnie z przepisami prawa państwowego.

Wierni po przejściu z Najświętszym Sakramentem wrócą do kościoła, by tam odśpiewać suplikacje. Swoistego rodzaju nowością jest zachęta, by takowe procesje zostały zorganizowane nie tylko przy  kościołach parafialnych, ale także przy filialnych. Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem wierni mają modlić się o oddalenie epidemii.

– Odpowiedzialność za zachowanie przepisów państwowych będzie spoczywała na ks. proboszczu, podkreśla ks. Rafał Kowalski.

Dekret pozwala na zorganizowanie procesji po jednej Mszy św. przy każdym kościele.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbędzie się 11 czerwca.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content