Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Fot. misyjne.pl

Po Zesłaniu Ducha Świętego jest obchodzone Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Dzień ten został wybrany, ponieważ Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła.

Wikariusz Klasztoru w Niepokalanowie ojciec Mirosław Kopczewski podkreśla, że Maryja-Matka Boża zrodziła mistyczne Ciało Chrystusa czyli Kościół. „Ona jest pierwsza w porządku wiary, Ona jest pierwszą chrześcijanką bo Ona pierwsza uwierzyła Chrystusowi. Pierwsza uwierzyła Bogu, pierwsza przyjęła Boży plan Zbawienia dla ludzkości. Nigdy z tej drogi nie zeszła. Jest Niepokalana i jest dla nas wzorem do naśladowania.” – mówi kapłan.

Franciszkanin Mirosław Kopczewski dodaje, że Matka Boża, która jest Matką Kościoła, jest również naszą Matką. „Dziękujemy Bogu za Maryję, która jest też naszą Matką, wszystkich wierzących. Tak jak Ewa stała się matką wszystkich żyjących, jako pierwsza kobieta na ziemi, która dała początek rodu ludzkiego, tak Maryja jest Matką wszystkich wierzących – tych, którzy wierzą w Boga i wierzą Bogu.” – podkreślił wikariusz Klasztoru w Niepokalanowie.

Maryja jest Matką Kościoła. Tytuł ten dawali Jej teologowie od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI. Od 2018 roku – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim. Do tego czasu było obchodzone tylko w Polsce od 1971 roku i Argentynie.

iar/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content