Projekt Mobilny Wrocław

mat. pras. UMW

Magistrat przygotował projekt Mobilny Wrocław, jako odpowiedź na skutki pandemii.

Urzędnicy spodziewają się, że część osób, ze względu na poczucie bezpieczeństwa, prawdopodobnie zrezygnuje z poruszania się komunikacją miejską na rzecz własnego środka transportu, w konsekwencji, ruch samochodów może się zwiększyć. Miasto takiej sytuacji chce uniknąć.

Mówiła Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Zmiany dla pieszych i rowerzystów

Jednym z działań miasta jest ułatwienie poruszania się pieszych i rowerzystów, dlatego w centrum powstanie specjalna strefa, o której opowiada Elwira Nowak, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej

Duże zmiany w centrum będą dotyczyć również rowerzystów.

Informowała dyrektor Elwira Nowak.

Rewolucja dotknie także fragmentu ul. Ruskiej, który zostanie wyłączony z ruchu kołowego, a na ulicy pojawią się ogródki gastronomiczne.

Na jesień, kiedy dzieci wrócą do szkoły, rozpocznie się pilotażowy projekt pod nazwą „Szkolna Ulica”. O pomyśle zaczerpniętym m. in. z Wiednia mówi dyrektor Monika Kozłowska-Święconek.

Prowadzone są także działania polegające na uwolnieniu chodników w centrum Wrocławia od nielegalnego parkowania, które jest niezwykle uciążliwe dla pieszych oraz rodziców z wózkami, a także osób z ograniczoną mobilnością.

W najbliższym czasie od nielegalnego parkowania uwolnione zostaną ulice: Ofiar Oświęcimskich (60 m), Kuźnicza (40 m), Św. Marii Magdaleny (25 m), Jodłowa (40 m), Odrzańska (12 m), Szewska (3 m), Więzienna (30 m), Garbary (34 m) czy Igielna (80 m).

Dla kierowców

Jednym z dodatkowych ułatwień, będzie zmiana taryfy parkowania na Narodowym Forum Muzyki. Teraz pierwsza godzina będzie bezpłatna. Dodatkowo do końca roku otwarte pozostaną szlabany na parkingach Parkuj i Jedź – aby zachęcić, szczególnie przyjezdnych z aglomeracji, do pozostawienia auta i podróżowania po Wrocławiu komunikacją zbiorową.

Dla pasażerów komunikacji zbiorowej

Trwają prace nad zintegrowanym biletem, pozwalającym poruszać się różnymi środkami transportu, nie tylko w granicach Wrocławia, ale także całej aglomeracji, pamiętając o tym, że dużą część ruchu samochodowego (ok. 250 tys. aut dziennie), generują wjeżdżający spoza granic miasta.

Współpraca z biznesem i uczelniami na rzecz mobilności zrównoważonej

W najbliższym czasie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk roześle list skierowany do dużych wrocławskich pracodawców, w którym przekaże gotowy podręcznik „Zrób to sam…, czyli jak zrobić i wdrożyć plan mobilności” . Poradnik zobrazuje sposób promocji i zarządzania zrównoważoną mobilnością w zakładach pracy.

– Niezwykle ważne jest stworzenie możliwości pracy zdalnej lub ruchomych godzin pracy, które jak odczuliśmy sprawdziły się w czasie pandemii i miały pozytywny wpływ na rozłożenie porannego szczytu. Oczywiście, zaczynamy od siebie i dążymy do tego, aby w Urzędzie Miejskim, a w przyszłości także w miejskich jednostkach, można było – bez szkody dla klientów – również wprowadzić takie rozwiązania – dodaje Monika Kozłowska-Święconek.

Urząd Miejski posiada już swój plan mobilności, który jest sukcesywnie realizowany. Ostatnim z jego działań było m.in. przekształcenie parkingu urzędowego na zielony skwer w centrum oraz pobieranie opłat od pracowników korzystających z parkingów na podwórkach UM.

Miasto chce także zachęcić pracowników i studentów do podróżowania rowerem – również miejskim, w związku z czym, jesienią zaplanowano organizację kolejnego wyzwania dla cyklistów.

– Planujemy zorganizować „Jesienne wyzwanie rowerowe”, w którym w liczbie „wykręconych” na rowerach kilometrów konkurują ze sobą zakłady pracy i zorganizowane grupy. A w październiku, na studentów wrocławskich uczelni będzie czekał pakiet informacyjno-powitalny, pokazujący jak zdrowo i bezpiecznie poruszać się po Wrocławiu – z zachętą do podróżowania rowerem – mówi Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności.

inf. pras. UMW/MC.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content