Minister Błażej Spychalski: Apeluję do senatu o jak najszybsze rozpatrzeniu ustawy ws. wyborów

facebook.pl

Czy senat przetrzyma ustawę ws. wyborów? Kiedy wybierzemy głowę państwa? Czy termin 28 czerwca jest realny? I co kryje się w tekście prezydenta Andrzeja Dudy w Hot16challenge2? O to pytamy ministra Błażeja Spychalskiego – rzecznika prezydenta Polski.

– Myślę, że odpowiedzialność, która ciąży na większości w senacie doprowadzi do rozwiązań w sprawie nowego prawa wyborczego bez zbędnej zwłoki o to apeluje prezydent Polski Andrzej Duda, mówi Błażej Spychalski rzecznik prasowy prezydenta Polski i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta w audycji „Poranny Gość”.

6 sierpnia upływa termin kadencja prezydenta Polski. – Źle by się stało, gdyby do tego dnia nie był zaprzysiężony prezydent RP wybrany w wyborach. Jestem przekonany, że senat doprowadzi do regulacji, które będą rozpatrzone przez Wyższą Izbę Parlamentu szybciej niż 30 dni, dodaje minister Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda opowiada się za czerwcowym terminem wyborów prezydenckich. Czy 28 czerwca jest realnym terminem?– pytamy sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta.

– Przekonuje mnie każda forma, która przyczynia się do zwiększenie bezpieczeństwa procesu wyborczego w czasie pandemii, a z drugiej strony, która zwiększa możliwości oddania głosy w wyborach – tak o głosowaniu w trybie mieszanym mówił rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat ma 30 dni, aby zająć się tą ustawą. Przyjęte przez Sejm przepisy między innymi wprowadzają dwie formy głosowania – tradycyjną w lokalach wyborczych, a także korespondencyjną dla chętnych.

Nie milkną echa występu prezydenta Andrzeja Dudy, który wziął w akcji Hot16challenge2 , która wiąże się ze wsparciem personelu medycznego.

Rzecznik prezydent wytłumaczył także co oznaczają „cienie mgły” w rapowanym tekście prezydenta RP.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w swoim Hot16challenge2 nawiązał do tekstu prezydenta RP: „ Prezydent kraju coś o mgle rapował. Zamiast wspierać szpitale, telewizję dotował”. Czy zatem gospodarz Wrocławia i samorządowcy mogą nie współpracować w kwestiach organizacji wyborów? – zapytaliśmy Błażeja Spychalskiego.

– Pan prezydent Jacek Sutryk powinien skupić się na współpracy z administracją rządową, a nie wykorzystywać polityczne tej szczytnej akcji, by atakować prezydenta, zaznacza minister.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content