Naukowcy z MOCOS: Polacy ograniczyli kontakty do 20 – 40 proc.

Ograniczanie kontaktów międzyludzkich, szybsza weryfikacja historii kontaktów zakażonych osób, więcej testów wśród pacjentów z łagodnymi objawami koronawirusa – to główne rekomendacje wrocławskich naukowców z zespołu MOCOS, aby przyspieszyć koniec epidemii.

Mówi dr inż. Piotr Szymański naukowiec z grupy MOCOS.

Członek międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International zwraca uwagę, że dzięki wprowadzonym społecznym ograniczeniom mamy spowolnienie epidemii. – Polacy ograniczyli kontakty do 20 – 40 proc., ale to nie wystarczy, by zatrzymać koronawirusa.

Grupa MOCOS rekomenduje utrzymanie ograniczenia kontaktów społecznych.

Skuteczniejsze i szybsze niż obecnie wyszukiwanie historii kontaktów osób zakażonych – to kolejna rekomendacja.

Dr inż. Piotr Szymański mówi, że należy także zwiększyć poziom testowania i wykrywalności wirusa u osób z łagodnymi objawami.

Naukowca pytamy na jakim etapie walki z koronawirusem jesteśmy?

– Epidemię uznaje się za skończoną, gdy przez co najmniej dwa tygodnie będzie dokładnie zero nowych przypadków zachorowań, dodaje naukowiec.

Grupa MOCOS Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje, jak zwalczyć COVID-19. Grupę MOCOS założył 12 lutego prof. Tyll Krüger (Politechnika Wrocławska), zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. Zespół tworzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland oraz MicroscopeIT.

inf. własne/materiały prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content