Trwa spis próbny w Gminie Wiejskiej Kłodzko

wikipedia.pl

Jeszcze do 30 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Wiejskiej Kłodzko przeprowadzany jest spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Jest to drugi spis próbny, który odbywa się jednocześnie w 16 gminach w Polsce, po jednej w każdym województwie. Na Dolnym Śląsku jest to gmina wiejska Kłodzko.

Jak przebiegają prace nas spisem w czasach koronawirusa pytamy Bożenę Simlat – Sekretarz Gminy Wiejskiej Kłodzko.

Pierwszy z nich został już zrealizowany w październiku 2019 r. w dwóch gminach w Polsce i pozwolił na sprawdzenie funkcjonowania aplikacji spisowej oraz przyjętych rozwiązań organizacyjnych. Natomiast drugi spis próbny to próba generalna przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Jak akcja odbywa się technicznie? – tłumaczy sekretarz w gminie.

Jaką wiedzę zdobędziemy ze spisu?- mówi Bożena Simlat.

Specjalnie dla mieszkańców Gminy Wiejskiej Kłodzko przygotowano dwa konkursy na Facebook’u. Uczestnicy konkursów mogą wygrać ciekawe nagrody.

Dodatkowe informacje na temat spisu można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na dedykowaną infolinię, pod nr telefonu 22 279 99 99, wewnętrzny 8 lub korzystając ze strony internetowej https://spis.gov.pl/.

POSŁUCHAJ:

Przepisy międzynarodowe zobowiązują wszystkie kraje do przeprowadzenia spisu powszechnego co najmniej raz na 10 lat. W Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbędzie się w 2021 roku. Zgodnie z ustawą spisową (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775) należy wcześniej przeprowadzić również dwa spisy próbne. (NSP 2021). Pozwoli m.in. na sprawdzenie funkcjonalności elektronicznego formularza spisowego, a także na dopracowanie wszystkich elementów organizacyjnych i technicznych przed NSP 2021, który odbędzie się w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca przyszłego roku. Doświadczenia zdobyte w spisie próbnym będą również pomocne w przeprowadzeniu Powszechnego Spisu Rolnego, który zgodnie z ustawą odbędzie się w tym roku, od 1 września do 30 listopada.

Aplikacja do samospisu internetowego jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/. Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego, mającego połączenie z Internetem. Jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, pomoże mu w tym rachmistrz telefoniczny.

inf. wł/mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl