Powiat Wrocławski pomaga ochotniczym Strażom Pożarnym

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Władze Powiatu Wrocławskiego i pracownicy Starostwa Powiatowego we Wrocławiu wspierają jak tylko mogą nie tylko biały personel, ale także jednostki OSP. W ramach przeprowadzonej w ostatnich dniach akcji przekazano 31 paczek z niezbędnymi środkami ochrony osobistej .

Zgromadzenie potrzebnych rzeczy to proces długotrwały, a w tym przypadku walka z czasem miała priorytetowe znaczenie. W przygotowanie paczek zaangażowani byli bezpośrednio Starosta Roman Potocki oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Wrocławskiego Andrzej Szawan – Wicestarosta, a także Funkcyjny Członek Zarządu Wiesław Zając. W akcje włączyli się także dyrektor wydziału Organizacyjno – Prawnego Beata Pierzchała oraz Kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Józef Kmonk wraz z pracownikami.

Na terenie powiatu wrocławskiego działa 31 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do każdej z nich trafiła paczka. Jej zawartość to środki ochrony osobistej, które mają chronić strażaków ochotników.

– Znalazły się tam rękawiczki, maski, żele antybakteryjne, środki dezynfekujące oraz przyłbice. Czekamy w tej chwili na kombinezony, a także kolejne dostawy środków ochrony osobistej- które coraz trudniej są dostępne na rynku. Na płyny do dezynfekcji i żele do rąk jest ogromne zapotrzebowanie ponieważ jak wiemy po każdej akcji należy zdezynfekować pojazd oraz strażaków – mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Starosta podkreśla również rolę współpracy między instytucjami – W czasie tak trudnym dla nas wszystkich – jednoczymy się i współpracujemy. Bardzo serdecznie dziękuję Hali Stulecia we Wrocławiu i osobiście Pani Prezes Magdalenie Piaseckiej za wsparcie Powiatu Wrocławskiego poprzez sukcesywne przekazywanie przyłbic ochronnych dla naszych dzielnych strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Większość jednostek  Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu wrocławskiego znajdują się w systemie ratownictwa krajowego co oznacza, że oprócz pożarów, wyjeżdżają także do wypadków drogowych.

– Wezwania mogą być w każdej chwili, dlatego też po każdej akcji musi być to wszystko odkażane, zdekontaminowane do następnych działań – zaznacza Roman Kasprowicz z OSP Siechnice.

Krzysztof Rokita z OSP Mietków również zaznacza, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie – sprzęt może być używany przez okres maksymalnie jednej akcji, to jest trzech do czterech godzin. Maseczki te później muszą iść do utylizacji podobnie jak rękawiczki – też wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju akcjach ratowniczych. Sprzęt jest obecnie bardzo trudno dostępny, a musi być każdorazowo wymieniany, dlatego też tego typu dodatkowe wsparcie dla ochotniczych jednostek straży pożarnej jest ogromnie ważne i potrzebne.

– Zgodnie z zapisem Ustawy to gminy odpowiadają za funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. To był taki gest wsparcia ze strony Powiatu Wrocławskiego, ukłon i podziękowanie dla strażaków ochotników za to, co na co dzień robią i czynią, szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – dodaje Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

 Ochotnicze jednostki straży pożarnej w czasie epidemii oprócz rutynowych działań, wspierają także policję i straż miejską. – Wspieramy w sytuacjach dekontaminacji, do takich potrzeb zostało przygotowane OSP Siechnice. Zamontowane zostały dysze do dekontaminacji i odkażania – wyjaśnia Roman Kasprowicz z OSP Siechnice.

Strażacy ochotnicy mają kontakt z różnymi osobami, dlatego ważne jest, aby byli dobrze zaopatrzeni i mogli chronić siebie i innych przed zarażeniem koronawirusem. Kolejne zakupy są już przygotowywane.

Dziękujemy WAM z całego serca !

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content