Możliwości zaoszczędzenia na autocasco

mat. pras.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu, jakim jest autocasco, może zapewnić ochronę w sytuacjach, których nie obejmuje tradycyjne OC. Z jednej strony oznacza ono dodatkowy, często niemały wydatek. Z drugiej, w sytuacjach podbramkowych pozwala zaoszczędzić sporo gotówki, którą właściciel wydałby na naprawę uszkodzeń pojazdu.

Jak wybrać optymalne rozwiązanie? Czym jest autocasco?


Ubezpieczenie AC, określane też jako autocasco, jest dodatkowym produktem, którego wykupienie ma charakter dobrowolny. Oznacza to, że właściciel pojazdu decyduje się na takie rozwiązanie z własnej woli, a nie pod wpływem przepisów, które narzucają mu taki obowiązek. Zakres ochrony, jaki uwzględnia AC, jest obszerniejszy niż zabezpieczenie, jakie daje OC. Jest też o wiele bardziej zróżnicowany. Dzięki temu każdy posiadacz auta może sam zdecydować o wybieranym wariancie, dostosowanym do jego potrzeb i możliwości finansowych. 

Twoje OC pozwoli pokryć szkody poniesione przez uczestników wypadku komunikacyjnego, którego byłeś sprawcą. W takiej sytuacji Twój ubezpieczyciel zapłaci np. za naprawę auta lub leczenie drugiego uczestnika zdarzenia. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, możesz liczyć na zwrot kosztów z polisy sprawcy. W przypadku autocasco zakres ochrony jest znacznie szerszy i obejmuje szkody, które poniesie Twój pojazd. Zależnie od wariantu otrzymasz np. odszkodowanie za:

  • kradzież auta,
  • celowe zniszczenie w akcie wandalizmu,
  • uszkodzenie wynikające z warunków pogodowych,
  • uszkodzenie lub awarię wynikające ze zdarzeń losowych (np. pożar, wjechanie w dziurę).

Możliwości ochrony jest znacznie więcej, a dostępne opcje są indywidualne dla każdego ubezpieczyciela. To on również ustala stawki oraz proponuje różne warianty rozwiązywania problemów. Są nimi między innymi sposób rozliczenia naprawy czy rodzaj części zamiennych wykorzystywanych do usunięcia usterki.

Cena autocasco a zakres ochrony

Ponieważ ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, trudno w jego przypadku mówić o potrzebie oszczędzania. Osoby, które nie dysponują nadmiarem gotówki mogą po prostu zrezygnować z tej opcji. Z drugiej strony firmy ubezpieczeniowe proponują tzw. AC Mini, które obejmuje jedynie ochronę przed całkowitą utratą pojazdu. Może ona być skutkiem zniszczenia w wypadku i kasacji, zalania podczas powodzi, pożaru czy też kradzieży. Takie autocasco nie obejmuje szkód wynikających z wypadków czy zdarzeń losowych. W związku z tym koszty ich usuwania właściciel pokrywa z własnej kieszeni.

Naturalnym jest, że cena ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony. Dlatego AC, które gwarantuje wypłatę 100% odszkodowania w przypadku każdej szkody, oznacza wysoką cenę składki. Firmy ubezpieczeniowe przygotowują różne warianty autocasco, które pozwalają na zmniejszenie tych kwot. W artykule zamieszczonym na https://rankomat.pl/samochod/tanie-ac-jak-zaoszczedzic znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak można modyfikować zakres AC, dostosowując je do swoich potrzeb.

Jak ograniczyć wysokość składki za autocasco?

Oszczędzanie na dodatkowej ochronie pojazdu przypomina nieco kupowanie tańszych butów na rynku. Nabywając produkt po niższej cenie, z pewnością nie otrzymasz gwarancji, że zaspokoi on wszystkie Twoje potrzeby. Podobnie jak w przypadku zakupu taniego obuwia, również tutaj poniesiesz dodatkowe koszty. Będą one dotyczyły wysokości wkładu własnego lub opcji wykorzystania do naprawy tanich zamienników części. W przypadku kradzieży nowego auta ze średniej półki udział własny na poziomie 10% oznacza stratę rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

W tej sytuacji pojawia się pytanie: czy oszczędzanie na AC w Twoim przypadku jest uzasadnione? Przede wszystkim warto dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczycieli i przeanalizować, które aspekty ochrony są dla Ciebie zbędne lub mało znaczące. Przykładowo, jeśli parkujesz w garażu, z pewnością nie grozi Ci uszkodzenie auta przez grad. Dlatego z powodzeniem możesz wyłączyć tę opcję z polisy i zmniejszyć jej cenę. Pożądane jest też rozważenie, gdzie będziesz naprawiać samochód. Za autoryzowany warsztat z pewnością zapłacisz więcej, ale zyskasz gwarancję solidnego wykonania usługi bez oszczędzania na częściach. Wyższa składka AC może więc przynosić korzyści, które zdecydowanie przewyższą te wynikające z chęci oszczędzania.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content