Dlaczego nie ma odgórnego terminu Pierwszej Komunii Świętej? Rzecznik archidiecezji wyjaśnia

pixabay.com

Co z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej w sytuacji pandemii koronawirusa? Dekret w tej sprawie wydał metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

W piśmie zaznaczył, że „jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej”. Metropolita podkreślił również, że „jeśli po oktawie Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem”.

Dlaczego abp Kupny nie zadecydował, by odgórnie przenieść uroczystość na inny termin? Wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Nikt dziś nie da nam gwarancji, że we wrześniu będziemy już bezpieczni, że będziemy mogli organizować spotkania i że nie będą obowiązywały nas wprowadzone przez rząd ograniczenia

– dodaje ks. Kowalski

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej tłumaczy, że rozporządzenie abp. Kupnego jest bardzo jasne: dopóki dzieci nie wrócą do szkół i nie minie stan zagrożenia, nie można organizować Komunii Świętej, a kiedy sytuacja się zmieni, rodzice mają ustalić termin uroczystości z duszpasterzami. Dlaczego metropolita wskazuje na takie rozwiązanie?

Konsultowaliśmy ten dekret z wieloma środowiskami i osobami, także z prowadzącymi restauracje czy firmy cateringowe. Ważne było dla nich to, by mogli zacząć pracę natychmiast po zakończeniu epidemii

– zaznacza ks. Kowalski i dodaje, że przy ustalaniu terminu Pierwszej Komunii Świętej każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie.

Bierzemy pod uwagę wszystkie okoliczności i zwracamy uwagę na to, żeby wychodzić ludziom naprzeciw i indywidualnie czy w mniejszych grupach organizować uroczystości. A to będzie możliwe zaraz po ustaniu zagrożenia. Kiedy to będzie? Dziś nikt odpowiedzialny takiej daty nie wyznaczy

– puentuje rzecznik.

Pełną treść dekretu dotyczącego Pierwszej Komunii Świętej znajdziesz TUTAJ.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content