Wrocław: Abp Kupny wydał dekrety, regulujące organizację życia religijnego

pixabay.com

Doświadczenie epidemii stawia kapłanów i wszystkich wierzących w sytuacji nadzwyczajnej, w związku z tym środki, jakimi wspólnota Kościoła na nie odpowiada, wykraczają poza zwyczajowe głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie Sakramentów – rozpoczyna jeden z dokumentów metropolita wrocławski. W sumie od dziś weszły w życie trzy dekrety regulujące życie religijne w archidiecezji wrocławskiej. Hierarcha udzielił także do odwołania dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta.

Pierwszy z dokumentów odnosi się do przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych w parafiach. – Można powiedzieć jedno – nie będą to w swojej zewnętrznej oprawie takie święta do jakich się przyzwyczailiśmy – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego. Przede wszystkim Kościół wrocławski zobowiązuje proboszczów do przestrzegania ściśle prawa ustanawianego przez władze państwową, a dotyczącego liczby osób, które mogą brać udział w uroczystościach religijnych. Oznacza to, iż większość wiernych będzie łączyło się ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem mediów.

Z większych zmian, jakie zostały wprowadzone należy zauważyć prawo sprawowania tylko jeden raz każdego z obrzędów Triduum Paschalnego, a zatem w parafiach, w których są kościoły filialne i gdzie dotychczas była sprawowana liturgia Wielkiego Tygodnia, tym razem ona się nie odbędzie. W Wielki Czwartek zakazane jest organizowanie obrzędu obmycia nóg. W Wielki Piątek natomiast podczas modlitwy zostanie dołączona prośba za ludzkość, która cierpi z powodu epidemii, za chorych, ich rodziny oraz za zmarłych. Tego dnia nie będzie można oddać czci krzyżowi ani przez dotyk, ani przez ucałowanie. – Zachęcamy wiernych do przygotowania i przeżycia adoracji krzyża w swoich domach – tłumaczy ks. Kowalski.

W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Wierni zaś otrzymają tekst modlitwy, by sami w swoich domach pobłogosławili pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej pominięte zostanie rozpalenie ognia. Nie będzie także procesji rezurekcyjnej.

Ponadto ksiądz arcybiskup poprosił duchownych, by przypomnieli wiernym, iż okres Wielkiej Nocy, w czasie którego mogą przyjąć Komunię Świętą trwa do Niedzieli Trójcy Świętej. Ponadto należy zaniechać organizowania spowiedzi tak, jak to miało miejsce do tej pory. Księża natomiast mają udostępnić wiernym numer telefonu poprzez który będą oni mogli umówić się na spowiedź. Sakrament powinien być sprawowany w osobnych pomieszczeniach, na tyle dużych by zapewnić bezpieczną odległość pomiędzy spowiednikiem a spowiadającym się oraz umożliwić swobodne a atmosferze dyskrecji wyznanie grzechów. Metropolita wrocławski zwraca także uwagę, że w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy niemożliwa jest fizyczna obecność duchownego i osoby pragnącej się wyspowiadać możliwe jest wzbudzenie aktu żalu doskonałego, z intencją przystąpienia do spowiedzi kiedy to będzie możliwe. Duszpasterze mają obowiązek wyjaśnić wiernym na czym polega ta droga pojednania z Bogiem. Niedopuszczalna jest natomiast spowiedź przez telefon bądź środki elektronicznej komunikacji.

Pasterz Kościoła wrocławskiego przypomina duchownym również o bezwzględnym zakazie  odwiedzania osób w kwarantannie lub u których stwierdzono obecność koronawirusa. Nie wolno także dopuszczać do służby ministranckiej osób poniżej 18 roku życia, ani organizować odwiedzin u chorych, poza niebezpieczeństwem śmierci.  

Osobnym dokumentem metropolita wrocławski reguluje kwestie organizacji Pierwszych Komunii Świętych w parafiach. Przede wszystkim – do momentu, kiedy dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszelkie spotkania w parafiach, w tym także związane z organizację pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Jeśli natomiast stan epidemii zostanie odwołany i  dzieci wrócą do szkół, decyzję o organizacji uroczystości mają podjąć księża proboszczowie w porozumienia z rodzicami dzieci. Abp Kupny podkreśla jednak, by każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie oraz by nie decydowało głosowanie lub wola większości. – Mogą istnieć słuszne racje, dla których trzeba będzie zorganizować uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w mniejszych grupach bądź nawet indywidualnie, jednak o tym powinni decydować duszpasterze wraz z rodzicami – tłumacz ks. Kowalski.

Pasterz Kościoła wrocławskiego dziękuje kapłanom i wiernym za ich modlitwy i zrozumienie w tym trudnym czasie próby, jakim jest stan epidemii.

Pełny tekst dekretów znajdziesz TUTAJ

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content