Premier: ogłaszamy stan epidemii w Polsce

Facebook: Ministerstwo Zdrowia

Szkoły pozostaną zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wzrastają też kary za złamanie kwarantanny – z 5 na 30 tysięcy złotych.

Ogłoszenie epidemii w kraju jest trudną decyzją, ale patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na liczbę osób, które umierają codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie.

mówił Łukasz Szumowski podczas wieczornej konferencji prasowej

Rząd w ciągu kilkunastu dni spodziewa się 10 tys. nowych zachorowań. Ogłoszenie stanu epidemii ma pomóc zahamować liczbę zachorowań, a także objąć większą kontrolą osoby przebywające na kwarantannie. W tym celu powstała aplikacja Kwarantanna Domowa. Każdego dnia wysyłać będzie prośbę o potwierdzenie obecności w domu.

,,Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże nam w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie” – czytamy na rządowej stronie internetowej.

Stan epidemii nie oznacza, że wybory będę w Polsce odłożone – podkreślił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki dodał także, że będzie wydłużony 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dziećmi, a obecna sytuacja w Polsce to ,,egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy”. „Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów”

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 411/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:

liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja – 2801,

liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym –2640 ,

liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 84.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content