#ZostańWDomu kulturalnie! Co robić na czas epidemii?

Edward Hopper, Morning Sun

Kina, teatry i muzea – pozamykane, koncerty i inne wydarzenia masowe – odwołane. Prawie cały świat walczy z koronawirusem, a Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Jednak jak dbając o zdrowie swoje i naszych bliskich, nie popaść w całkowitą izolację, a co za tym idzie – marazm i nudę?

Wrocławskie instytucje kulturalne, mimo zamkniętych do odwołania drzwi, proponują swoim gościom obcowanie ze sztuką i historią online. Dodatkowo, wiele placówek w kraju i zagranicą udostępnia swoje zasoby całkowicie albo częściowo za darmo. Oto przegląd najciekawszych propozycji.

Teatr Muzyczny Capitol

Capitol sięga spektakle archiwalne. Od dziś można oglądać „Śmierdź w górach”, czyli „pewien rodzaj musicalu” Konrada Imieli i Cezarego Studniaka.

To była moja pierwsza „dyrektorska” premiera w Capitolu – wspomina Konrad Imiela. – Wprawiła ona w osłupienie naszych miejskich decydentów, którzy parę miesięcy wcześniej powierzyli mi dyrektorską funkcję.

„Śmierdź w górach” to opowieść o Waldemarze Jasińskim – twórcy kawałów, który świadomie wybrał izolację od świata i zamieszkał w Bieszczadach. Spektakl otrzymał nagrodę Fajerwerk 2006 telewizyjnego magazynu kulturalnego Łossskot (program prowadzili wówczas Tymon Tymański, Jacek Dehnel i Maciej Chmiel). Rejestracja wideo jest z roku 2008.

fot. materiały prasowe

Spektakl można oglądać od dziś do wznowienia zwykłej działalności teatru, na oficjalnej stronie Capitolu. Uwaga! Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

Telewizja festiwalowa 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej miał się odbyć w dniach 20-29 marca. Został odwołany, ale organizatorzy zapowiadają dokończenie konkursu piosenki i spektakli off w najbliższym możliwym terminie. Od piątku 20 marca rusza jednak telewizja festiwalowa.

Konrad Imiela, szef Capitolu, dyrektor artystyczny PPA w latach 2006-2014, i Cezary Studniak, obecny dyrektor artystyczny, poprowadzą kilkunastominutowy show online z udziałem artystów, zaproszonych na festiwal. Każdy ze swojej kuchni – w myśl zasady #zostanwdomu.

Kolejne odcinki mają nawiązywać do planowanego programu festiwalu – będzie można obejrzeć nagrane w domach artystów minirecitale, krótkie rozmowy i wypowiedzi.Pierwszego dnia, 20 marca, możemy się spodziewać materiału o „Innych ludziach” w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa, o „Przybyszu” w reż. Wojciecha Kościelniaka z Teatru Collegium Nobilium i o Teatrze Improkracja, ktory wspólnie z laureatami Grand Prix PPA – Justyną Szafran, Arturem Caturianem i Mikołajem Woubishetem miał wypełnić pierwszy wieczór w klubie festiwalowym. Sobota, 21 marca, będzie opowieścią o Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki.
Telewizję festiwalową można będzie oglądać w mediach społecznościowych PPA oraz na stronie www.ppa.wroclaw.pl

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Od kilku dni na Facebooku Muzeum Narodowego możemy zapoznawać się najpiękniejszymi obrazami wedle selekcji samych pracowników instytucji.

Świat się zatrzymał. Nagle – chociaż my w biegu, w ciągłym przemieszczaniu, w pogoni za tym, co okazało się ulotne, nietrwałe i złudne – musieliśmy wyhamować, wszystko przemyśleć na nowo, próbować zdobyć dystans. (…) Tym, co daje nam na to szansę jest jak zawsze sztuka. I tą sztuką – z Wami, którzy zostańcie proszę, jak tylko możecie w domu! – chcemy się dzielić. Rozpoczynamy cykl prezentacji bardzo osobistych tych, którzy kochają muzeum – jego Pracowników – zapraszał dyrektor Piotr Oszczanowski.

Centrum Historii Zajezdnia

Hasztagiem #ZajedniaOnline Centrum przy Grabiszyńskiej zaprasza do zapoznawania się z jego muzelnymi (ale nie tylko) zasobami.

Codziennie, o godzinach: 11:00, 18:00 oraz 21:00 prezentowana będzie inna część działalności Centrum Historii Zajezdnia. Zobaczymy wystawy online, w tym wystawę główną Wrocław 1945–2016, filmy dokumentalne oraz wykłady i prace naukowe. Znajdziemy również ofertę dla rodziców z małymi dziećmi – kolorowanki i pomysły na wspólne zajęcia.

Za to dziś (18.03) o 21:00 online odbędzie się seans filmu dokumentalnego „Solidarny Wrocław” w reżyserii Mirosława Jasińskiego zrealizowanego na potrzeby ekspozycji Solidarny Wrocław w 2010 roku. Materiał, powstał przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Dostępny będzie pod tym linkiem.

Narodowe Forum Muzyki

Na tryb online przeszło również wrocławskie NFM – od wtorku na oficjalnym profilu na Facebooku prezentowane są materiały płytowe oraz retransmisje koncertów. Dotychczas ukazały się m.in nagrania koncertu Stabat Mater G.B. Pergolesiego oraz album z dziełami Marcina Józefa Żebrowskiego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content