Oszustwa w czasach koronawirusa

Naciąganie na jedzenie, fałszywe smsy, zawyżanie cen, cudowne lekarstwa i herbatki mające moc uzdrawiającą przed koronawirusem, a także magiczne amulety – to tylko niektóre z metod jakie stosują oszuści w czasie panującej epidemii koronawirusa.

– Tam, gdzie pojawia się krzywda, zawsze ktoś próbuje to wykorzystać, mówi komisarz Beata Borowicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

– Nie ma potrzeby wypłacania środków finansowych z kont bankowych, dodaje komisarz Borowicz.

Na rynku pojawiają się także amulety, magiczne przedmioty czy herbatki, które mają moc wyleczenia nas z koronawirusa. – Grupą najbardziej narażoną są seniorzy i osoby wierzące, zaznacza funkcjonariuszka.

 Oszuści podszywają się pod osoby bliskie, policjantów, służby sanitarne czy nawet ministerstwo zdrowia.

 

W prokuraturze krajowej powstał specjalny zespół do koordynowania i monitorowania incydentów i przestępstw gospodarczych związanych z koronawirusem

Do kogo się zwrócić, kiedy mamy podejrzenie popełnienia przestępstwa lub zostaliśmy ofiarami przestępstwa? – tłumaczy komisarz.

Komenda Główna Policji oraz FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed oszukańczymi ogłoszeniami związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content